Regióny Banská Bystrica

Zimná údržba v pohotovosti. Do konca roka bolo v meste 32 výjazdov

Zimná údržba mala do konca roka 32 výjazdov. ZDROJ: teraz.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Od polovice novembra do konca decembra minulého roka bolo v Banskej Bystrici v rámci zimnej údržby 32 výjazdov. Potvrdila to hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová s tým, že 22 výjazdov bolo na cestách a desať na chodníkoch.

 

Spoločnosti, ktoré v Banskej Bystrici zabezpečujú zimnú údržbu, sú v pohotovosti od polovice novembra minulého roka. Pre údržbu vozoviek mali k dispozícii približne 200 ton posypovej soli a 18 kusov techniky. V prípade chodníkov mali takisto zásoby soli, 28 mechanizmov a 12 pracovníkov na ručné výkony.

Hovorkyňa informovala, že zimnú údržbu na cestách zabezpečuje firma MIS, o chodníky sa stará spoločnosť Begbie. Dodala, že obidve spoločnosti majú zriadenú nonstop dispečerskú službu. Zmenoví dispečeri zabezpečujú získavanie informácií o aktuálnom stave komunikácií a predpovediach počasia, na základe vyhodnotenia ktorých robia potrebné výkony. “Včasnosť a kvalita zimnej údržby na cestách a chodníkoch závisí aj od toho, ako v meste a na sídliskách parkujeme. Všetkých účastníkov cestnej premávky preto žiadame, aby nesprávnym a možno aj bezohľadným parkovaním nevytvárali prekážky na výkon zimnej údržby,” vyzvala vlani v novembri vedúca oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí magistrátu Renáta Hláčiková.

Operačný plán zimnej údržby rozdeľuje cesty a chodníky podľa poradia dôležitosti. Počas sneženia alebo poľadovice sú dôležité predovšetkým zberné miestne komunikácie, hlavné ťahy s hromadnou dopravou a prístupové komunikácie k zdravotníckym zariadeniam.