Regióny Banská Bystrica Brezno

Zimnú údržbu na sídliskách v Brezne stále znemožňujú aj zle parkujúci vodiči

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván

BREZNO – Technické služby (TS) Brezno sú v týchto dňoch v teréne každý deň. Zabezpečujú údržbu 82 kilometrov asfaltových a ďalších 80 kilometrov poľných ciest. Nie všetky komunikácie sú však mestské, ale aj účelové, vedúce k objektom vo vlastníctve fyzických a právnických osôb, ktoré si ich zjazdnosť majú zabezpečovať vo vlastnej réžii. Podobne je tomu aj pri cestách I. a II. triedy, ktoré sú zasa v správe Slovenskej správy ciest alebo regionálnej správy kraja. Upozorňuje na to občanov brezniansky magistrát na svojej webovej stránke.

 

“TS majú vypracovaný operačný plán, podľa ktorého vykonávajú nepretržitú zimnú údržbu v meste. Ide o zabezpečenie zjazdnosti ciest a schodnosti chodníkov pre bezpečnosť obyvateľov, čo zahŕňa pluhovanie a posyp komunikácií. Doteraz sme minuli vyše 40 ton soli a 230 ton kameniva. Celkovo máme do prác zapojených približne 45 ľudí a päť strojov,” konštatoval Lukáš Jeremiáš, riaditeľ breznianskych TS.

Podľa neho občania musia akceptovať, že nie všetky mechanizmy dokážu byť v rovnakom čase na všetkých zasnežených miestach naraz. Navyše, najväčším problémom pri zimnej údržbe je už tradične statická doprava na sídliskách.

“Niektorí vodiči spôsobujú komplikácie, keď zle zaparkujú vozidlá, čím znemožnia technike dostať sa na potrebný úsek cesty alebo chodníka. Tým buď úplne znemožnia práce na danom úseku, alebo ich výrazné zdržia,” dodal Jeremiáš.

Na základe novelizácie zákona o pozemných komunikáciách z roku 2019 prešla na samosprávu zodpovednosť i za schodnosť chodníkov, o ktoré sa starali správcovia bytových domov a vlastníci nehnuteľností. Horehronským “techničiarom” tak pribudlo viac povinností. Pomôcť za poplatok však stále môžu Brezňania adopciou chodníka. Za prácu dostanú päť eur na hodinu v hrubom. Záujemcovia bližšie informácie získajú elektronicky na webe: ts@tsbrezno.sk