Regióny Banská Bystrica Top

Zomrela legenda Banskobystrického kraja. Svetový rekordér skonal v kúpeľoch

Zdroj: TASR / Jozef Ďurník

BANSKÁ BYSTRICA – V piatok zomrel vo veku 74 rokov svetový rekordér v behu na 100 m veteránov Vladimír Výbošťok. Niekoľkonásobný medailista z veteránskych Majstrovstvách sveta a Európy a Člen Dukly Banská Bystrica skonal dopoludnia v Bardejovských Kúpeľoch. Informoval o tom web duklasport.sk.

 

Vo veteránskej kategórii dosiahol množstvo úspechov, na Majstrovstvách Európy a Majstrovstvách sveta nazbieral dovedna 53 medailí. Zo svetových šampionátov má v zbierke 6 zlatých, 5 strieborných a 7 bronzových medailí, na Majstrovstvách Európy je jeho bilancia 16–10–9. Nik zo Slovákov vo veteránskej kategórii nebol úspešnejší ako Výbošťok, uviedol web Slovenského atletického zväzu atletika.sk.

V marci 2007 na halových Majstrovstvách Európy v Helsinkách utvoril svoj prvý európsky rekord časom 7,66 na 60 m v kategórii M60. V apríli 2012 na halových veteránskych Majstrovstvách sveta vo fínskom meste Jyväskylä pridal ďalší časom 7,81 sekundy v kategórii M65. V tom istom roku v auguste na Majstrovstvách Európy v nemeckom Zittau vyrovnal v behu na 100 m svetový rekord Američana Robbinsa 12,37 sekundy. Aj vďaka týmto skvelým časom ho v roku 2012 vyhlásili ho za európsku veteránsku jednotku. Vladimír Výbošťok je držiteľ mnhých slovenských rekordov na 60, 100 a 200 m v hale i vonku v kategóriách od M50 až po M70.

Na svetového rekordéra si zaspomínal aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. ,,Na jeho úspechy sme vždy boli aj budeme hrdí, a preto pravidelne patril aj medzi laureátov ocenenia Najlepší športovci mesta Banská Bystrica. Všetky medaily a ocenenia získal zaslúžene a smútiť za ním nebude len športová verejnosť. Rodine i priateľom vyjadrujem úprimnú sústrasť. Česť jeho pamiatke. V športovej histórii mesta pod Urpínom ostane navždy,” napísal na sociálnej sieti primátor Banskej Bystrice.

Zdroj: FB / Ján Nosko