Regióny Banská Bystrica Top

Zúfalá honba rodiny za Ivermectinom. Doktor im ho odmietol predpísať

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

BANSKÁ BYSTRICA – Zdanlivé nachladnutie z prechádzky na čerstvom jarnom vzduchu prerástlo do čohosi horšieho. Do redakcie sa nám ozvala čitateľka, ktorej mama si vypočula v dnešnej dobe známu diagnózu – COVID-19. Príbuzných dôchodkyne premkli obavy z možných komplikácií aj zhoršenia stavu a začali podnikať kroky, ktoré by čo možno najviac staršej žene zmiernili príznaky aj priebeh ochorenia. Jej lekára oslovili aj so žiadosťou o predpísanie Ivermectinu, ktorý sa v súvislosti s liečbou koronavírusu často spomína. Avšak neuspeli.

 

Žena zo stredného Slovenska, ktorá si želá ostať v anonymite, no Zoznam.sk pozná jej meno, nám prezradila, že celý príbeh začal potom, ako jej matku začali trápiť horúčky. „Na štvrtý či piaty deň sa mi priznala, že má zvýšenú teplotu, no myslela si, že iba nachladla. Doma si zobrala nejaké lieky, po ktorých sa jej polepšilo,“ spomína. Radosť bola však predčasná a keď zvýšená teplota pretrvávala, dôchodkyňa išla na antigénový test do mobilného odberného miesta. Na ten mali použiť novšie „kratšie paličky“ a výsledok bol negatívny. Žena tak išla k svojmu obvodnému lekárovi, aby jej nariadil liečbu a určil diagnózu. Tomu sa však negatívny výsledok testu zjavne nepozdával, lebo trval na tom, že v jej prípade ide o koronavírus a ženu poslal na ďalší test. Ten ukázal, že sa nemýlil a jeho pacientka je pozitívna. „Mame zobral aj krv, z ktorej sa ukázalo, že má v tele zápal a aj iné problémy. Bola tiež na röntgene, po ktorom sme sa dozvedeli, že má aj ľahký zápal pľúc. Vraj však nie ten „covidový,“ hovorí. Lekár dal urobiť žene dokonca aj test na protilátky, avšak s negatívnym výsledkom.

Staršia pani je momentálne v domácej liečbe v domácnosti, ktorú obýva aj s ďalšími členmi rodiny vrátane manžela a syna. Jej doktor jej predpísal lieky, ktoré by jej mali pomôcť preklenúť toto obdobie, rodina sa však v rámci liečby zaujímala aj o možnosť predpísania Ivermectinu, ktorý mal zatiaľ od nakazených ľudí v ich okolí pozitívny ohlas. K tomu sa však nedostali. „Doktor povedal, že Ivermectin mame nepredpíše, lebo vraj jeho účinok nie je podložený a okrem toho je liek síce u nás schválený, ale zodpovednosť by po jeho predpísaní pacientke musel na seba zobrať on sám. A to nechcel,“ tvrdí. Lekárovi však vraj poškodiť nechce a to aj preto, že pri určovaní diagnózy jej matky postupoval dôrazne. Aj preto nechcela zverejňovať jeho meno.

 

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

Potrebuje recept

V lekárni má vraj liek ,zarezervovaný´. „Lekárnička povedala, že ho majú, aj keď nie veľa, pretože je po ňom dopyt a tiež dostali iba obmedzený počet balení. Na to, aby mi ho vydala, musím mať však recept od doktora a ten, bohužiaľ, nemám,“ uviedla. Strach má aj o ďalších svojich príbuzných, ktorí žijú s chorou mamou pod jednou strechou a z toho, čo by mohlo nastať, ak by sa nakazili. „V okolí poznáme ľudí, ktorým pomohol Galmektin, čiže forma Ivermectinu určená pre zvieratá,“ uviedla. Dokonca sa vraj radila aj s veterinárom, ktorý, keď bol chorý, tento liek sám užil. Podať ho skúsili aj svojej matke, aj naďalej sa však pokúšali dostať k tomu, ktorý je určený pre ľudí.

Pomáha, či nepomáha?

Ako uvádza Štátny ústav na kontrolu liečiv, Ivermectin na Slovensku nie je registrovaný a povolenie na jeho terapeutické využitie vydalo ministerstvo zdravotníctva s hlavnou indikáciou profylaxia a liečba pacientov s COVID-19. „Povolenie bolo vydané pre potreby zdravotníckych zariadení (nemocničné zariadenia a ambulancie) a ide o liek viazaný na lekársky predpis,“ uviedli v súvislosti s liekom. Zdôraznili tiež, že za jeho použitie zodpovedá ošetrujúci lekár.

Nedávno bola zverejnená štúdia, z ktorej vyplývalo, že užívanie Iveremctinu neskrátilo dĺžku trvania symptómov. Porovnávali sa pritom pacienti, ktorí brali liečivo s tými, ktorým bolo podávané iba placebo.

Analytik Juraj Mesík však s tým, že Ivermectin pri liečbe koronavírusu nepomáha, nesúhlasí. Upozorňuje, že podobne ako v prípade iných liekov, aj v prípade Ivermectinu je najlepšie, pokiaľ je podaný pacientovi čo možno najskôr a dôležité je aj správne ho kombinovať. Práve na neho sa so žiadosťou o pomoc obrátila aj rodina zo stredného Slovenska, ktorej príbeh sme vám priniesli a vďaka tomu sa dostala k niekoľkým kusom liečiva.

Mohlo by vás zaujímať: