Regióny Banská Bystrica Zvolen

Zvolenská knižnica prešla obnovou. Kraj dal na to státisíce

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

ZVOLEN – Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene sprístupnila v stredu svoje zrekonštruované priestory študovne a čitárne, do ktorých Banskobystrický samosprávny kraj vlani investoval viac ako 270 000 eur. Práce na jej obnove sa však nekončia.

 

Študovňa a čitáreň zvolenskej knižnice prešla počas uplynulého roka veľkými zmenami. Rekonštrukcia vytvorila v niekdajšej tanečnej sále, ktorá je zároveň jej najväčšou miestnosťou, dynamický multifunkčný priestor.

„História knižnice siaha k Štúrovcom, ktorí jej poskytli knižný dar a započali tak jej 184-ročnú historickú púť cez rôzne sídla a zriaďovateľov. Dnes, pod taktovkou BBSK, prešli tieto priestory kompletnou rekonštrukciou, vďaka ktorej sa zmenili na nepoznanie a svojim návštevníkom i čitateľom poskytujú komfort inštitúcie 21. storočia,“ konštatoval predseda kraja Ján Lunter na slávnostnom otvorení.

Na tento rok je pre zvolenskú knižnicu určených 780 000 eur, ktoré sa použijú na rekonštrukciu oddelenia náučnej literatúry a spoločenskovedného oddelenia, tiež na obnovu fasády a suterénu i na spracovanie projektovej dokumentácie na rekonštrukciu tretej etapy prízemia.

Podľa riaditeľky knižnice Miloty Torňošovej bolo najnáročnejšou časťou dobudovanie nového balkóna a prístupových schodísk.

„Použilo sa tu asi šesť ton ocele a transport nosníkov nás celkom potrápil. Všetko sa však nakoniec podarilo a vďaka patrí všetkým, od zriaďovateľa, vedúceho oddelenia kultúry, projektového tímu, realizátorov až po mojich kolegov,“ zdôraznila Torňošová.