Regióny Banská Bystrica Zvolen

Zvolenská nemocnica otvorí pre pacientov onkologickú ambulanciu

Zdroj: nemocnica Zvolen

ZVOLEN – Zvolenská nemocnica začiatkom októbra otvorí pre pacientov onkologickú ambulanciu. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

 

Ako dodala, do nemocnice prichádza lekárka Petronela Lalíková z pražskej Fakultnej Thomayerovej nemocnice, ktorá je rodáčka zo stredného Slovenska. Medicínu vyštudovala na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine a do jej pôsobnosti budú spadať pacienti od dovŕšených 19 rokov. “V onkologickej ambulancii pôjde predovšetkým o medikamentóznu liečbu solídnych nádorov v zjednodušenej forme a pacienti budú liečení chemoterapiou, hormonálnou a biologickou liečbou,” spomenula hovorkyňa.

Najdôležitejšia je skorá diagnostika

“Onkologická liečba je komplexná, vyžaduje si multiodborovú spoluprácu a individuálny prístup k pacientovi. Výber liečby závisí od viacerých faktorov, ktorými sú histologický podtyp, rozsah ochorenia, výkonostný stav pacienta a podobne. Aktuálne budeme vo zvolenskej nemocnici disponovať novou onkologickou ambulanciou a denným stacionárom, ktorý bude slúžiť na aplikáciu chemoterapie v dennej pracovnej dobe,” vysvetlila Lalíková. Pripomenula tiež, že v prípade potreby bude pacient odporúčaný na príslušné vyššie onkologické pracovisko.

Hovorkyňa ďalej uviedla, že na Slovensku je vysoká miera výskytu nádorov hrubého čreva a konečníka, karcinómu pľúc a prsníka. Naopak, relatívne zriedkavé sú nádory kôry nadobličky. “Podľa odborníčky je všetko prísne individuálne a záleží predovšetkým na type nádoru a rozsahu ochorenia. Dôležitá je skorá diagnostika, vtedy aj u relatívne nepriaznivého typu je možné docieliť dlhodobé prežívanie,” zdôraznila a doplnila, že nepriaznivé sú nádory diagnostikované v čase, keď už sú prítomné metastázy.