Regióny Banská Bystrica Zvolen

Zvolenská nemocnica zabezpečuje už len na urgentnú medicínu

Zdroj: nemocnica Zvolen

 ZVOLEN – Nemocnica Zvolen od dnešného dňa (25.11.) poskytuje len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Rozhodnutie reaguje na príkaz Ministra zdravotníctva SR a odráža mimoriadne vážnu situáciu vo vývoji pandémie koronavírusu na celom Slovensku vrátane spádovej oblasti zvolenskej nemocnice. Ako v tlačovej správe informuje nemocnica, znamená to úplné zastavenie plánovanej takzvanej bielej medicíny.

 

Aktuálna pandemická situácia sa vo zvolenskej nemocnici zhoršuje už niekoľko týždňov. Pribúdajú noví pacienti s COVID-19 a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV). Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí si vyžadujú napojenie na UPV sú nezaočkovaní ako aj drvivá väčšina ostatných hospitalizovaných covidových pacientov.

Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na UPV. Aktuálne nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť 68 pacientom s COVID-19 na štandardnom kyslíkovom lôžku, siedmim pacientom na jednotke intenzívnej starostlivosti a závažný priebeh ochorenia u piatich pacientov si vyžaduje ich napojenie na UPV. Nemocnica eviduje aj výpadok 15 zamestnancov, ktorí sú nakazení alebo v karanténe.

„Ako subjekt hospodárskej mobilizácie počas mimoriadnej situácie na základe príkazu Ministerstva zdravotníctva SR a v súlade s nariadením vlády Slovenskej republiky sprísňujeme od 25. novembra 2021 protiepidemické opatrenia pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V lôžkovej časti poskytujeme už len neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ objasnila riaditeľka Nemocnice Zvolen Ľudmila Veselá s tým, že zariadenie je na hranici svojich možností.