Regióny Banská Bystrica

Zvolenská Slatina bude tento rok hospodáriť s rozpočtom viac ako dva milióny eur

Zvolenská Slatina bude mať k dispozícii dvojmiliónový rozpočet. ZDROJ: teraz.sk

ZVOLENSKÁ SLATINA – Obec Zvolenská Slatina vo Zvolenskom okrese plánuje tento rok hospodáriť s rozpočtom viac ako dva milióny eur. Potvrdila to starostka Mária Klimentová.

 

Pripomenula, že Zvolenská Slatina má schválený rozpočet na tento rok vo výške 2 561 835 eur. Najvyššie výdavky budú podľa nej na chod Základnej školy s materskou školou Terézie Vansovej, na mzdy, vývoz a nakladanie s odpadom a na energie. “Šetriť musíme v každej oblasti, pretože sa obávame, že rozpočtované peniaze nám nepokryjú všetky bežné výdavky. Najmä netušíme, aké budú ceny energií,” spresnila a informovala, že obec od januára tohto roka nezvyšovala sadzby daní z nehnuteľností ani daň za psa. “Zvyšovali sme poplatok za vývoz a likvidáciu komunálneho odpadu z 16,43 eura na 20,07 eura,” uviedla.

Ako dodala, kapitálové výdavky v obci zatiaľ nerozpočtovali a chcú zvážiť, do ktorých investičných akcií sa v budúcom roku pustia. “Chceli by sme však použiť prostriedky z rezervného fondu na rekonštrukciu kuchyne v škole, ktorá je nevyhnutná,” zhrnula s tým, že dobudovať by chceli aj chodník na ulici Očovská cesta. Bolo by to súbežne s cestou tretej triedy, ktorá je podľa slov starostky frekventovaná.

Opraviť by chceli aj most v časti obce, v Slatinke, ktorý je v havarijnom stave, a zrekonštruovať chcú obecnú budovu na komunitné centrum. “Všetky tieto projekty máme pripravené, pri niektorých už aj vydané stavebné povolenie a zo súťaže aj zhotoviteľa,” poznamenala.

Doplnila, že na rekonštrukciu centra využije samospráva aj nenávratný finančný príspevok z Ministerstva vnútra SR. Ak sa jej však nepodarí získať aj iné dotácie a nenávratné finančné prostriedky, na pripravované projekty bude potrebovať aj vlastné zdroje. “Bolo by to minimálne 800 000 eur a to je nemalá investícia,” konštatovala. Inflácia, výška podielových daní, ceny energií a ďalšie narastajúce ceny tovarov a služieb vo veľkej miere podľa Klimentovej ovplyvnia to, či plánované investičné projekty budú môcť uskutočniť.