Regióny Banská Bystrica Top

AKTUÁLNE MIMORIADNE VAROVANIE Medvede pri detskom IHRISKU! Neodohnali ich ani motorovou pílou

ZDROJ: archív zoznam.sk
Ilustračné foto. Zdroj: pixabay.com

POLTÁR – Každý deň pribúdajú mestá a obce, ktoré vyzývajú svojich obyvateľov na zvýšenú ostražitosť pre pohyb medveďov v blízkosti obydlí, či dokonca priamo na uliciach. Tentoraz sa v meste Poltár priamo pri detskom ihrisku objavila medvedica s mláďatami!

 

Medvede strácajú plachosť. Dôkazom toho je aj udalosť posledných hodín, kedy obyvatelia Poltára, ktorý leží v Banskobystrickom kraji, spozorovali v tesnej blízkosti detského ihriska medvedicu s niekoľkými mláďatami. Ihrisko sa nachádza pod lesom, takže výskyt medveďa tam je úplne bežný. Najdesivejšie na tom však je, že medvedica stratila akúkoľvek plachosť. Podľa miestnych sa nebojí k človeku priblížiť aj na pár metrov.

„Medveď v lese nie je až taký problém, patrí tam, problém je ich množstvo a výskyt v lokalitách, kde nemajú absolútne čo robiť. Medvedica prišla k chlapovi, ktorý nakladal PV3sku drevom a pracoval tam s motorovou pílou na 5 metrov, medveď skrátka stratil plachosť a strach z človeka, čo pri jeho premnožení spôsobí… pamätajte moje slová v blízkej budúcnosti, ďalšiu tragédiu, to je matematická istota,“ opisuje na sociálnej sieti Michal.

Medvede stratili plachosť 

Zmenené správanie populácie medveďa hnedého a jeho príchod k ľudským obydliam súvisí najmä s čoraz väčšou obživou z prostredia. V súčasnosti dostávajú zdroje potravy nad rámec toho, čo im ponúka príroda. Uviedla to hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Ako priblížila, ŠOP SR poukazuje na problematiku ľahko dostupnej potravy v podobe nezabezpečeného komunálneho odpadu. Podľa jej slov to súvisí aj s kukuricou, ktorú pestujú v podhorských oblastiach ako zdroj energie pre biomasu. Preto je na poliach dlhšie, ako bývalo zvykom. “Zvyšuje to úživnosť prostredia nielen pre veľké šelmy, ale aj pre kopytníky, ktoré spôsobujú poľnohospodárom obrovské škody,” objasnila. Dodala, že okrem uvedených dôvodov s tým súvisí aj súčasný trend zmeny krajinnej štruktúry na Slovensku.