Regióny Banská Bystrica

Banská Bystrica urobila ďalší krok k Smart city. Pri platení daní zavádza QR kódy

Zdroj: TASR / Lukáš Furcoň

BANSKÁ BYSTRICA – V meste pod Urpínom pripravujú nové internetové sídlo, ktoré je už v testovacej verzii a ďalším krokom k modernému digitálnemu mestu je platenie daní pomocou QR kódu. Samospráva mesta sa už piaty rok zameriava na to, aby sa stala plnohodnotným Smart city. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Mojžišová, prácu tak neplánujú uľahčovať len úradníkom, ale aj obyvateľom.

 

V súčasnosti mesto pripravuje novú webovú stránku, ktorá je od októbra 2018 v testovacej verzii a obyvatelia majú možnosť pripomienkovať ju. Po jej spustení by mala byť pre návštevníkov najmä prehľadnejšia. Samospráva hľadá čo najviac možností, ako ľuďom zjednodušiť bežné činnosti a ušetriť im čas. Vyhoveli preto aj žiadosti občanov, ktorí už v týchto dňoch pri platení daní môžu využiť QR kód. „Veríme, že obyvateľov zatiaľ poteší aj takéto zlepšenie. Je to síce maličkosť, ale zaneprázdneným ľuďom dokáže urýchliť vybavenie platby, a zároveň daňovník dokáže ľahšie predísť chybám,“ povedal primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Takzvaný „Pay by square“ je národný štandard pre platobné QR kódy prijatý slovenskými bankami združenými v Slovenskej bankovej asociácii v roku 2013. Skenovanie QR kódov ušetrí čas pri prepisovaní platobného príkazu alebo faktúry. Zároveň zabezpečí aj to, aby pri prepisovaní čísla účtu či variabilného symbolu nedošlo k chybe. Ak sa pri skenovaní QR kódu nepodarí načítať všetky informácie, celý kód sa stane nečitateľným.

Primátor Banskej Bystrice verí, že platenie daní pomocou QR kódu obyvateľov poteší. Zdroj: TASR / Dušan Hein

Tým sa zabráni načítaniu zlej sumy, čísla účtu a iných platobných údajov. „Pozor by si mali dať napríklad tí platcovia, ktorí chcú poplatok uhradiť na splátky. Pomocou QR kódu sa zatiaľ načíta len plná suma. Tento údaj je však možné rýchlo prepísať,“ objasnila vedúca oddelenia daní a poplatkov Viera Dudíková.

Zlepšenie sa najskôr dotkne právnických osôb, ktorým už v týchto dňoch posiela mesto rozhodnutie na poplatok za komunálny odpad. Ide približne o 150-tisíc subjektov. Rozhodnutie, ktoré im príde, už bude obsahovať QR kód. Pre tých, ktorí majú schránku na portáli www.slovensko.sk v stave „aktívna na doručovanie“ je podľa vedúcej dôležité, aby túto schránku sledovali. Tento mesiac začne mesto distribuovať aj rozhodnutia o vyrubení dane za psa.