Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica

Banskej Štiavnici schválili projekt smart city za takmer milión eur

Banská Štiavnica. Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Banská Štiavnica získala z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie 928.000 eur na svoj projekt využitia moderných technológií v meste – smart city, uviedla primátorka Nadežda Babiaková.

 

Koncept smart city v sebe spája využitie moderných technológií na efektívne fungovanie samospráv. Technológie majú potenciál zlepšiť služby v obci či meste a umožniť občanom využívať jeho služby jednoduchším a dostupnejším spôsobom.

Banskoštiavnický projekt rieši napríklad čoraz zložitejšiu situáciu s parkovaním v historickom centre mesta, tiež manažment statickej dopravy, riadenie parkovania na základe dopravnej situácie počas dňa či znižovanie prašnosti a hlučnosti v meste v spojení s monitoringom dát.

“Projekt pomôže napríklad zefektívniť navigáciu návštevníkom mesta na autách, a tým odbremeniť centrum od zbytočnej dopravy a od vodičov hľadajúcich miesto na parkovanie,” priblížila časť projektu primátorka.

Ďalšie oblasti sa týkajú zvýšenia úrovne bezpečnosti na verejných miestach a taktiež intenzity osvetlenia a manažmentu verejného osvetlenia. Predpokladá to nainštalovanie rôznych monitorovacích zariadení, kamier, senzorov, ktoré majú byť prepojené s mestskými informačnými systémami. Podľa Babiakovej celý projekt by sa mal zrealizovať do polovice roku 2022.