Regióny Banská Bystrica Žarnovica Žiar nad Hronom Zvolen Brezno Top

Extrémne sucho zasiahlo Slovensko! Vodári zavádzajú drastické obmedzenia

Ilustračná foto. Zdroj: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Európu zasiahla obrovská vlna horúčav a teplota na niektorých miestach láme rekordy. Viaceré krajiny upozorňujú na extrémne sucho, v dôsledku ktorého im chýba dostatok pitnej vody. Problémy s vodou evidujú vodári aj na Slovensku. Na niektorých miestach preto odporúčajú, aby ľudia začali dodržiavať potrebné opatrenia, a výrazne obmedzili používanie pitnej vody.

 

Európu od začiatku tohto týždňa zasiahli tropické horúčavy. Krajiny každý deň evidujú teplotu viac ako +35 °C a číslo neustále stúpa. Podľa portálu imeteo.sk by extrémne počasie malo vyvrcholiť už tento piatok. “Vlna horúčav vyvrcholí v závere pracovného týždňa. Po zadnej strane tlakovej výše so stredom nad východnou Európou k nám totiž vyvrcholí príliv mimoriadne teplého vzduchu pred postupujúcim studeným frontom.” Kým doteraz bola najvyššia teplota nameraná v Somotore, a to konkrétne +37,2 °C. Najhoršie nás však ešte len čaká. Podľa predpovedí sa totiž v piatok vyšplhá teplota až na hranicu +40 °C.

Obrovské horúčavy, ktoré Európu zasiahli, so sebou, žiaľ, priniesli aj extrémne sucho, ktoré sužuje viaceré európske krajiny. Napríklad Taliansko už prijalo viaceré obmedzenia a dokonca v regióne Lombardia vyhlásili stav núdze. Ľuďom preto odporučili, aby vodu využívali len v nevyhnutných prípadoch. Rovnaký scenár čakal aj Maďarskú obec Jászberény, kde je od 6. do 22. hodiny zakázané používať vodu z vodovodu na umývanie áut, čistenie chodníkov či napúšťanie bazénov.

Obmedzenia čakajú aj Slovensko

Extrémne horúčavy sa nevyhli ani nášmu územiu. Kým západné Slovensko je na tom momentálne pomerne dobre a sucho ich nesužuje, zvyšok krajiny volá na poplach. “Zatiaľ čo na bratislavskom letisku spadlo od začiatku roka viac ako 250 mm zrážok čo je na úrovni dlhodobého zrážkového normálu, tak v Košiciach spadlo od začiatku roka len okolo 170 mm a v porovnaní s dlhodobým normálom tu chýba už viac ako 100 mm zrážok,” informuje o tom portál imeteo.sk.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Západ totiž v posledných dňoch zasiahli intenzívne búrky, ktoré so sebou priniesli aj mohutné zrážky. Búrky sa však na západnom Slovensku poväčšine rozpadli a na východ už nepokračovali. Najhoršie však na tom je stredné Slovensko. “Doslova katastroficky to vyzerá na strednom Slovensku. V okolí Banskej Bystrice spadlo od začiatku roka len 180 mm zrážok, čo je síce viac ako v Košiciach, ale ak sa pozrieme na dlhodobý normál, tak zrážkový deficit je na strednom Slovensku najvýraznejší. Na Sliači chýba už 150 mm zrážok, pričom za posledné 3 mesiace spadlo len okolo 50 mm zrážok,” dodali odborníci z imeteo.sk.

Obzvlášť nebezpečné počasie nenechalo chladných ani kompetentných zo Slovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., ktorá vyzýva občanov niektorých miest na to, aby obmedzili využívanie pitnej vody. Ako totiž poznamenali na svojom webe, “vplyvom nepriaznivých klimatických podmienok došlo k výraznému poklesu výdatnosti vodných zdrojov v regióne pôsobnosti StVPS, a.s., z ktorých je zabezpečovaná dodávka pitnej vody pre odberateľov napojených na tieto vodovody.”

 

Kvôli veľkému suchu, ktoré Slovensko zasiahlo, pristúpili k výzve a žiadajú ľudí, aby dočasne obmedzili užívanie pitnej vody. Odporúčajú preto zakázať:

  • polievania záhrad a trávnikov,
  • polievania ihrísk a cestnej zelene,
  • polievania verejných priestranstiev,
  • umývania áut s výnimkou áut používaných na účely zdravotníctva,
  • napúšťania bazénov

Obmedzenia sa týkajú celkom 12 obcí a miest v pôsobnosti závodov Slovenskej vodárenskej spoločnosti vo Zvolene a v Žiari nad Hronom a 22 obcí v pôsobností závodov okresov Banská Bystrica a Brezno.

Konkrétne ide o obce:

V týchto obciach odporúčajú obmedziť používanie vody.
V týchto obciach odporúčajú obmedziť používanie vody. Zdroj: stvps.sk