Regióny Banská Bystrica Lučenec

Fiľakovo v najzanedbanejších uliciach rozširuje vodovod i kanalizáciu

Ilustračná. Zdroj: Facebook

FIĽAKOVO – V meste Fiľakovo sa v uplynulých týždňoch rozbehli práce na rozšírení vodovodu a kanalizácie v podhradí. Projekt je zameraný na desegregáciu jednej z najzanedbanejších častí mesta, samospráva naň získala dotáciu vo výške približne 331.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová.

Projekt je realizovaný v historickom centre mesta pod Fiľakovským hradom na uliciach Jilemnického, Puškinova a Švermova, kde obyvatelia žili doposiaľ bez kanalizácie a vodovodu. Časť takmer z 200 obyvateľov lokality používalo žumpy, časť iba suché toalety. Problémy v uliciach spôsobovala aj dažďová voda, ktorá počas dažďov znečisťovala studne obyvateľov.

Projekt je výsledkom iniciatívy Catching-up Regions

“Ulice sú zároveň urbanistickou jazvou centra mesta a podhradia, v ktorom sa pohybuje množstvo turistov. Bez toho, aby sme v tejto lokalite vybudovali cesty, vodovod a kanalizáciu, sa nám celé podhradie nikdy nepodarí integrovať do zvyšnej časti mesta ani z urbanistického hľadiska, ani z hľadiska životnej úrovne jej obyvateľov,” skonštatoval primátor Fiľakova Attila Agócs.

V rámci prác za vyše 330.000 eur dôjde v uliciach v podhradí k rozšíreniu verejnej kanalizácie i vodovodu v dĺžke 407 a 234 metrov. Projekt je výsledkom iniciatívy Catching-up Regions, v ktorej samospráva spolupracovala s krajom a Svetovou bankou. Mesto žiadalo aj o dotáciu na vybudovanie asfaltobetónových ciest a kamenných chodníkov v lokalite. Projekt približne za 340.000 eur však nebol schválený, samospráva bude preto hľadať inú vhodnú výzvu na jeho opätovné podanie.