FOTO RODIČIA SÚ ZÚFALÍ: V škôlke sa rozpadáva strop, DEŤOM TEČIE NA HLAVU VODA. Čaká sa na nešťastie?

DETVA – Obyvatelia mesta začínajú byť zúfalí. Materská škola, ktorá sa nachádza na ulici Námestie SNP v Detve, je už viac ako sedem rokov v katastrofálnom stave. Deti, ktoré navštevujú túto škôlku sú denno-denne ohrozované rozpadávajúcim sa stropom či plesňami po celej budove. Rodičia sa niekoľkokrát snažili obrátiť na mesto, no podľa ich vyjadrení sa nedočkali odpovede.

 

Kauza ohľadom Materskej školy na Námestí SNP v Detve stále pretrváva. Podľa vedenia mesta ide o predvolebný konkurenčný boj, avšak miestni rodičia tvrdia, že havarijný stav škôlky trvá už skoro celú dekádu. Niekoľkokrát sa snažili kontaktovať mesto, no podľa ich výpovedí, sa odmietlo problémom zaoberať.

„Som rodič dieťaťa, ktoré navštevuje Materskú školu na Námestí SNP v Detve. Problém budovy škôlky je dlhodobo zo strany mesta ignorovaný. Už asi 7 rokov sa ako rodičia domáhame prestavby škôlky. Vlani 28.10. 2021 sme zorganizovali petíciu za urýchlenie rekonštrukcie škôlky, nakoľko jej stav je havarijný,“ napísal nám do redakcie jeden z rodičov.

Podľa neho sa budova škôlky mala zrekonštruovať už dávno. Ako ďalej píše, mesto klame a zavádza dokonca aj hygienika. „Viceprimátor mesta na Facebooku už v marci sľuboval, že v auguste sa začne s prestavbou. Mesto len pred mesiacom dostalo stavebné povolenie a nezačalo verejné obstarávanie. Celú dobu hádžu vinu na riaditeľku, že ona je zodpovedná, lebo je to jej budova. Budova je, samozrejme, mestská,“ píše rozčúlená mamička.

„Vraj nech si to rieši riaditeľka!“

„Dnes môjmu manželovi volala riaditeľka, aby prišiel pomôcť, lebo im tečie voda zo stropu. Komunikácia s mestom je katastrofálna, akákoľvek snaha zo strany škôlky alebo rodičov je ignorovaná, dokonca sprevádzaná verejným osočovaním. Mesto dnes odmietlo prísť na miesto, vraj sú zaneprázdnení, a že je to budova riaditeľky, nech rieši!,“ hovorí o komunikácii s mestom.

Ako ďalej píše, mesto sa nielenže neangažuje v danej veci, ale aj nemiestne reaguje na konkrétny problém. Počas komunikácie s riaditeľkou sa kompetentní vraj niekoľkokrát vyjadrili, že ide o problém škôlky, nie mesta. „Keď volala riaditeľka na mesto, že možno škôlku zavrú, tak na meste jej povedali, že či má kde umiestniť deti. Ona reagovala tým, že to musí riešiť mesto. Odpoveď bola – to sú vaše deti, starajte sa!,“ dodáva nahnevaná mamička.

Mesto sa bráni: O probléme vieme

„O vzniknutej situácii v Materskej škole na Námestí SNP sme sa dozvedeli vo štvrtok minulý týždeň v popoludňajších hodinách. Hneď v piatok ráno sa problému venovala pracovná skupina, ktorá na mieste urobila obhliadku a posúdila stav strechy. Dnes (v pondelok 3. októbra) sa začalo so sanáciou poškodenej časti. Poškodenú časť opravujú naše Technické služby mesta Detva,“ vysvetľuje Ľubomír Straka, z oddelenia školstva a sociálnych vecí mestského úradu v Detve.

Ako ďalej píše, materské školy v Detve majú samostatnú právnu subjektivitu a riešenie podobných situácií je priamo v kompetencii vedenia školy.

„Materská škola na Námestí SNP v Detve je zo štyroch škôlok v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Detva poslednou, ktorá zatiaľ neprešla rozsiahlejšou rekonštrukciou. S tou sa ráta už v najbližších mesiacoch, mesto má na samotné rekonštrukčné práce v rozpočte vyčlenených 1,9 milióna eur. V súčasnosti je vydané stavebné povolenie, ktoré tento týždeň nadobudne právoplatnosť. Hneď potom spustíme proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa stavby, čo by malo trvať asi dva až tri mesiace, takže k podpisu zmluvy o dielo by mohlo dôjsť niekedy na konci roka. Samotná realizácia rekonštrukcie materskej školy bude zahájená na jar 2023, hneď ako nám to umožní počasie,“ dodáva Straka.

Rekonštrukčné práce by mali trvať do 18 mesiacov, počas tejto doby budú deti presunuté do ostatných školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Viac o téme: Detva, materská škola, rekonštrukcia, škôlka, školstvo

Súvisiace články