Regióny Banská Bystrica Žiar nad Hronom

Galériu Jula Považana v Žiari nad Hronom premiestnia do biskupského kaštieľa

Zdroj: TASR / Jana Vodnáková

ŽIAR NAD HRONOM – V biskupskom kaštieli v Žiari nad Hronom finišujú rekonštrukčné práce vo východnom krídle, mesto do obnovených priestorov plánuje presťahovať Galériu Jula Považana. Samospráva o tom informovala na svojej oficiálnej webstránke.

 

„Uvažujeme nad stálou expozíciou, avšak priestor je dosť veľký aj pre výstavy súčasných umelcov, ktoré tu môžeme organizovať v spolupráci s Mestským kultúrnym centrom,“ uviedol primátor mesta Peter Antal. V rámci rekonštrukcie bola v štyroch miestnostiach obnovená pôvodná kazetová podlaha, upravené a omaľované steny a osadených päť krištáľových lustrov.

Okrem výstav umeleckých diel by mesto v obnovených priestoroch chcelo organizovať aj komorné koncerty vážnej hudby. Galéria Jula Považana by mala byť do biskupského kaštieľa presťahovaná do konca apríla.

Mesto Žiar nad Hronom biskupský kaštieľ kúpilo v roku 2018 so zámerom vytvoriť reprezentačné sídlo mesta. Obnovu historických priestorov uskutočňuje postupne, v súčasnosti je už zrekonštruovaná približne štvrtina miestností. V minulom roku samospráva obnovila biskupskú sieň, ktorá bude slúžiť na reprezentačné účely a obrady. Do priestorov kaštieľa bola premiestnená aj archeologická a etnografická expozícia, pribudla i novozriadená izba Štefana Moyzesa.