Horehronské múzeum v Brezne otvára podujatie na tému tajuplných bytostí

BREZNO – Horehronské múzeum v Brezne otvára zimný cyklus podujatia, ktoré spája zážitok a odborný výklad na tému tajuplných bytostí. Expozíciu tvoria postavy v životnej veľkosti. TASR o tom informovala Zuzana Jóbová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus.

 

Ako uviedla, bytosti existovali v minulosti v predstavách ľudí ako možná súčasť života. „Kto mohol, tak sa im snažil vyhýbať, prípadne robiť všetko pre to, aby sa zamedzilo ich pôsobeniu,“ spresnila. Podľa jej slov konkrétne udalosti zostali zachované prostredníctvom zozbieraných a spísaných rozprávaní. Doplnila, že téma ponúka rôzne podoby interpretácie s využitím viacerých umeleckých stvárnení. Na štandardnú výstavnú inštaláciu tradičného izbového interiéru použijú viac ako 120 predmetov z etnologického fondu múzea.

Sú to predmety zo zbierok nábytku a drobného kuchynského inventára, ako aj odevné súčiastky a textil. Dominantou podujatia sú figuríny z dielne výtvarníkov, ktoré stvárňujú vybrané postavy. Návštevníci budú mať možnosť vypočuť si niektoré povery. Okrem toho sa im budú prostredníctvom smerových reproduktorov prihovárať aj figuríny. Akciu s názvom Tajuplné bytosti alebo Kto po nociach chodí si môžu záujemcovia pozrieť v Horehronskom múzeu v Brezne od 21. októbra do 25. novembra. V týždni sú vyhradené termíny pre školy, pre verejnosť to bude každú sobotu popoludní.

Viac o téme: Brezno, Horehronie, múzeum

Súvisiace články