Regióny Banská Bystrica Top

HOROROVÉ chvíle! Ženu na ceste z práce uhryzol JEDOVATÝ HAD: Kde si dávať najväčší POZOR?

Ženu uhrýzla vretenica. ZDROJ: Artur Pawlak from Pixabay

BANSKÁ BYSTRICA – Mladú ženu po ceste z práce uhryzla vretenica severná, jediný jedovatý had, ktorý žije na Slovensku. Bola prevezená do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorá eviduje prvé uhryznutie vretenicou tento rok. Správu ako prvú priniesla RTVS

 

„Bola prijatá na pozorovanie, jej stav však nebol vážny a bola následne prepustená domov,“ uviedla pre RTVS hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje.

Podľa odborníkov sa vretenice môžu vyskytovať aj na niektorých sídliskách v mestských častiach. Ide najmä o oblasti, ktoré sa nachádzajú v blízkosti biotopov, teda prirodzeného prostredia pre hady.

Najvyšší výskyt vretenice je na severe stredného Slovenska a to najmä v Nízkych a vo Vysokých Tatrách a v Malej či vo Veľkej Fatre. Národné toxikologické centrum ročne eviduje na Slovensku niekoľko desiatok uhryznutí, hoci vretenica patrí medzi veľmi plaché hady.

Pre dospelého a zdravého jedinca uštipnutie vretenicou nepredstavuje väčšie riziko, ohrozením však môže byť pre seniorov, malé deti, ľudí s oslabenou imunitou alebo domáce zvieratá. V každom prípade je kľúčová prvá pomoc: „Ranu treba sterilne prekryť, neodporúča sa nejaké narezávanie rany alebo extrakcia jedu. Keď vás had uštipne, tak ten jed sa začne už vstrebávať,“ spresnil pre RTVS primár detského urgentného príjmu v Banskej Bystrici Milan Galko.

Neodporúča sa ani ranu chladiť či podávať lieky proti bolesti, ale s uštipnutým ísť čo najskôr do nemocnice.

Vretenica severná je zákonom chránená, najčastejšie má sivé až modrosivé sfarbenie s výraznou kľukatou čiarou na chrbte, ktorá má varovnú funkciu. Spoľahlivý znak, ktorým sa vretenica vo všeobecnosti odlišuje od ostatných slovenských hadov, je štrbinovitá zrenica (napr. užovky majú zrenice skôr okrúhle).