Dobre vedieť Regióny Banská Bystrica

Je čo oslavovať. V Rooseveltovej nemocnici urobili päťtisícu roboticky asistovanú operáciu

Nemocnica F.D. Roosevelta Banská Bystrica dosiahla významný míľnik v roboticky asistovanej chirurgii. Touto šetrnou metodikou odoperovali už päťtisíc pacientov. ZDROJ: TASR/Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici odborníci z urológie urobili v poradí päťtisícu roboticky asistovanú operáciu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje.

 

Oproti klasickým a laparoskopickým operáciám je robotom asistovaný zákrok šetrnejší a pacient je kratšie v nemocnici a má aj menej pooperačných komplikácií. Rýchlejšie sa tiež vracia do bežného života. Pri zákroku je aj nižšia traumatizácia tkaniva a straty krvi.

Podľa nemocnice má tiež metodika dobré onkologické výsledky. “Aj vďaka technológii sme poskytli postihnutým pacientom najšetrnejšiu medicínsku starostlivosť, aká je v súčasnosti na svete v chirurgii dostupná,” uviedol prednosta II. Urologickej kliniky a vedúci Centra roboticky asistovanej chirurgie Vladimír Baláž.

Hovorkyňa dodala, že jubilejný pacient bol 74-ročný pán Milan z Banskej Bystrice. Roboticky asistovanú operáciu mal dvakrát. Pred desiatimi rokmi mu v banskobystrickom centre operovali nádor na obličke. “Nádorové ochorenie ho, žiaľ, postihlo opäť. Ohraničený karcinóm prostaty mu pomocou robotického systému daVinci operoval Jozef Babeľa,” objasnila.

Riaditeľka nemocnice Miriam Lapuníková poznamenala, že cieľom je tento program ďalej rozvíjať. “Verím, že v tomto roku sa nám podarí obstarať tretí robotický systém, čím sa zvýši dostupnosť metodiky pre ďalších pacientov,” povedala. Podľa nej banskobystrickí zdravotníci majú ambíciu rozšíriť aj spektrum výkonov o transplantačnú i hrudníkovú chirurgiu a operácie pečene a pankreasu.