Regióny Banská Bystrica

Kastračný program pouličných mačiek v Banskej Bystrici sa ujal, ide naň viac peňazí

Zdroj: TASR / AP

BANSKÁ BYSTRICA – Kastračný program pouličných mačiek v Banskej Bystrici za svoju krátku existenciu presvedčil výsledkami a mesto môže v starostlivosti o túlavé zvieratá napredovať aj s pomocou vyššej dotácie od komisie životného prostredia. TASR o tom v pondelok informoval mestský poslanec a predseda komisie Matúš Molitoris.

 

Kastračný program sa v meste pod Urpínom rozbehol vďaka iniciatíve dobrovoľníkov z občianskeho združenia Bystrická mačačáreň. Schválených 4000 eur v tomto roku poslúži na odchyt, vyšetrenie a kastráciu ďalších túlavých mačiek z divokých mačacích kolónií tak, aby sa zabránilo nekontrolovateľnému množeniu a šíreniu chorôb.

“Naším cieľom v najbližších rokoch je v spolupráci s dobrovoľníkmi posunúť Banskú Bystricu medzi lídrov v oblasti starostlivosti o túlavé zvieratá. Chceli by sme preto hľadať ďalšie možnosti financovania a s dobrovoľníkmi zabezpečiť potrebnú starostlivosť pre celé mesto v boji proti neliečiteľným chorobám mačiek, akými sú AIDS, leukémia či iná smrteľná choroba, proti ktorej súčasná veterinárna medicína nevie bojovať,” zdôraznil Molitoris.

Pri tomto trende menej túlavých mačiek v budúcnosti

Podľa mestského poslanca Martina Turčana práve v oblasti boja proti neliečiteľným chorobám priniesol kastračný program veľmi dobré výsledky a mestu sa podarilo vyriešiť niekoľko problematických lokalít. “Testovanie mačiek ukázalo, že v centre mesta boli skoro všetky vonku odchytené pozitívne na leukémiu alebo AIDS a samospráva nemala na to žiadny dosah. Stav sa z roka na rok zhoršoval,” priblížil Turčan, ktorý ako bývalý viceprimátor stál pri zrode tohto projektu.

“Som spokojný, že projekt, ktorý sme pripravovali ešte v minulom období a nerodil sa až tak ľahko, má progres. Mačky sú milé zvieratá, ale, žiaľ, pri slabej starostlivosti môžu nechtiac prenášať choroby. Prax ukázala, že v spolupráci so skúsenými dobrovoľníkmi sa podarilo zabezpečiť nielen starostlivosť o túlavé mačky, ale aj ich testovanie na choroby, ktoré prenášajú a tiež ich povinnú kastráciu. Ak udržíme tento trend, veríme, že o pár rokov bude v Banskej Bystrici minimum chorých zvierat a nikto sa nebude musieť obávať kontaktu s nimi. Rovnako vyregulujeme ich nekontrolovateľné množenie, čo považujem za dôležité,” dodal Turčan.