Regióny Banská Bystrica

Kúpele Dudince majú na rováši 17 až 20 percent z celkového odpadu mesta

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

DUDINCE – Kúpeľné zariadenia a hotely v Dudinciach v Krupinskom okrese vytvoria približne 17 až 20 percent z celkového množstva komunálneho odpadu mesta. Uviedol to primátor Dudiniec Dušan Strieborný s tým, že poplatok za odpad návštevníci hotelov neplatia.

 

Ako dodal, zber a likvidáciu komunálneho odpadu zabezpečuje mesto Dudince prostredníctvom spoločnosti Združenie Hont. „Ostatné separované zložky odpadu okrem biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov si kúpeľné zariadenia a hotely likvidujú individuálne cez zazmluvnené zberné spoločnosti,“ spomenul s tým, že kúpele platia mestu poplatok za zvoz a likvidáciu komunálneho odpadu podľa počtu prenocovaní. „V roku 2019 a 2020 to bolo 0,548 eura za noc,“ zhrnul.

Pripomenul tiež, že v roku 2018 začala samospráva prevádzkovať zberný dvor a kompostáreň. Prevádzkuje ho Mestský podnik Dudince. „Slúži na zber triedených zložiek odpadu od našich občanov a ľudí, ktorí vlastnia nehnuteľnosť v našom meste,“ podotkol a doplnil, že od roku 2018 zabezpečujú v Dudinciach aj likvidáciu biologicky rozložiteľných komunálnych odpadov. Patria sem konáre, tráva, šupky z ovocia a zeleniny. „Je od našich občanov, právnických osôb vrátane kúpeľov a okolitých obcí, ktorý spracúvame v kompostárni,“ zdôraznil a doplnil, že každá domácnosť dostala od mesta hnedé nádoby. Rodinné domy majú 120-litrové a bytové domy 240-litrové. Celkovo ich rozdali 257. Zvoz zabezpečuje spoločnosť Združenie Hont, v intervaloch dvoch týždňov.

 

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Stále sa nájdu aj občania, ktorí ignorujú triedenie

Podľa primátora na zber nadrozmerného biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu, ako sú konáre, má mesto vytvorené stojiská. Z nich dvakrát týždenne zabezpečuje odvoz Mestský podnik Dudince. „Kúpele Dudince ročne vytvoria približne 100 ton takéhoto odpadu, ktorý likvidujú v našej kompostárni,“ poznamenal. „Myslím si, že situácia v triedení odpadu sa v našom meste zlepšuje a svedčí o tom aj zvyšujúca sa miera triedenia,“ zhodnotil. Podľa tabuľky, ktorú primátor poskytol TASR, bola miera triedenia komunálneho odpadu v Dudinciach v roku 2019 na úrovni 52,30 percenta a vlani to bolo 54,85 percenta. „Pravidelne robíme osvetu pre občanov na danú tému formou relácií v káblovej televízii a letákov. Ekológii sa formou rôznych projektov venujú aj v Spojenej škole Dudince,“ informoval.

„Stále sa však nájdu aj občania, ktorí ignorujú triedenie a mnohé druhy odpadu, najmä plasty, končia v komunálnom odpade. Stretávame sa aj s tým, že vo verejne prístupných 1100-litrových kontajneroch sú zmiešané rôzne druhy odpadu,“ spomenul.

Ako ďalej uviedol, v zmysle platnej legislatívy pripravuje samospráva od 1. júla tohto roka zber vareného kuchynského odpadu a použitých olejov. „Všetkým domácnostiam zabezpečíme vedierka a na osem stojísk budú umiestnené kovové uzamykateľné kontajnery na varený kuchynský odpad. Zvoz odpadu bude týždenne zabezpečovať zberná spoločnosť,“ ukončil primátor Dudiniec.