Regióny Banská Bystrica

Lahôdka pre zberateľov. V Banskej Bystrici sa budú predávať špeciálne kolekcie nula eurových bankoviek

V Banskej Bystrici sa bude predávať špeciálna kolekcia eurobankoviek. ZDROJ: FB/Mesto Banská Bystrica

BANSKÁ BYSTRICA – Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici spustí predaj jedinečných kolekcií svojich nula eurových bankoviek. V špeciálnom balíčku budú tri, každá reprezentuje jeden z historických objektov múzea. Záujemcovia v ňom nájdu aj odbornú publikáciu o prvej československej menovej reforme, dva kusy zlatej vstupenky do múzea a reprezentatívnu obálku. Informovala o tom Dana Kurtíková z múzea. S predajom začnú 16. novembra v Matejovom dome, rezervácie nie sú možné.

 

Zberatelia nula eurových suvenírových bankoviek si mohli v posledných dvoch rokoch doplniť svoje zbierky o bankovky SSM s vyobrazením Matejovho domu, Tihányiovského kaštieľa, kde sídli prírodovedné oddelenie, a Thurzovho domu.

“V tomto roku sme zavŕšili vydávanie sérií suvenírových bankoviek s motívom našich objektov, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami, a vzácnych zbierkových predmetov. Zberatelia sa môžu dostať k niektorým veľmi nízkym poradovým číslam všetkých troch motívov bankoviek a výročným poradovým číslam, ktoré predstavujú roky dôležitých svetových a slovenských udalostí,” konštatoval riaditeľ múzea Marcel Pecník.

Na tento účel pripravujú sto kusov predajných kolekcií. Presný zoznam dostupných čísiel bankoviek zverejnia na webe Stredoslovenského múzea.