Regióny Banská Bystrica

Leteckí záchranári mali plné ruky práce. Pomáhali pri troch vážnych úrazoch

Leteckí záchranári pomáhali pri troch vážnych úrazoch. ZDROJ: TASR/Lukáš Grinaj

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrická posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE zasahovala počas uplynulých 24 hodín pri troch vážnych úrazoch spôsobených pádom.

 

Ako informuje hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková, včera podvečer leteli na pomoc 14-ročnému chlapcovi do obce Demandice v okrese Levice, ktorý bicyklom narazil do odstaveného auta, pričom preletel cez riadidlá a ostal ležať na zemi. Nárazom utrpel vážne poranenie hlavy s poruchou vedomia. “Leteckí záchranári si pacienta prevzali do svojej starostlivosti od posádky rýchlej lekárskej pomoci na futbalovom ihrisku. Po doplnení liečby a preložení na palubu bol v umelom spánku s úrazom hlavy prevezený do DFNsP v Banskej Bystrici,” uviedla hovorkyňa.

Dnes dopoludnia boli záchranári vyslaní opäť k úrazu cyklistu, tentoraz do obce Bzovík v okrese Krupina. Iba 14-ročný chlapec si po páde poranil hlavu a krátkodobo bol v bezvedomí. “Aj tohto pacienta si posádka prevzala na miestnom ihrisku a po ošetrení bol v stabilizovanom stave prevezený do DFNsP v Banskej Bystrici,” priblížila.

Po návrate na základňu smerovala posádka k ďalšiemu úrazu do Revúcej. “Tentoraz išlo o 46-ročného muža, ktorý spadol z budovy v priemyselnom parku z výšky približne štyroch metrov, pričom utrpel vážne poranenia viacerých častí tela. Pilot vrtuľníka pristál priamo v areáli, záchranári si pacienta prevzali do svojej starostlivosti a po ošetrení bol preložený na palubu a s tzv. polytraumou letecky prevezený do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici,” doplnila Hopjaková.