Ľudia sú ako na ihlách! POSTRELENÁ MEDVEDICA stále straší: Dokedy to ešte potrvá?

DETVA – Obyvatelia Podpoľania sú ako na ihlách. Dospelá medvedica s troma mláďatami sa už niekoľko týždňov pohybuje v okolí rodinných domov. Z kontajnerov totiž vyjedali odpadky. Preto bol na miesto vyslaný Zásahový tým pre  medveďa hnedého, ktorý ju mal eliminovať. Medvedicu však len postrelili. Teraz sa zranená a nebezpečná šelma pohybuje v okolitých lesoch.

 

Medvedica s tromi mláďatami sa opakovane vracala k rodinným domom. Ľudia sa báli o seba, domáce zvieratá či úrodu. Preto boli na miesto vyslaní členovia zásahového tímu, ktorí mali medvedicu zastreliť. To sa však nepodarilo a nebezpečné zviera len postrelili. Medvedica aj s mláďatami potom ušla do najbližšieho lesa. Odvtedy ju nevedia nájsť.

„Postrelenej medvedici sa podarilo ujsť do lesa, kde ju hľadali. V súčasnosti je už ukončené aktívne pátranie po dospelom jedincovi, pričom situáciu monitorujeme aj prostredníctvom fotopásc ,“ informovala hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Eliminujú aj mláďatá? 

Na otázku, čo bude s troma malými medvieďatami, jednoznačnú odpoveď nepoznáme. „Predpokladáme, že mláďatá ako aj medvedica sú po pokuse eliminácie traumatizované a do danej lokality sa už nevrátia. Ak by však naďalej navštevovali obytnú zónu, budeme musieť eliminovať aj ich,“ vysvetľuje Bocková.

Podľa predsedu Obvodnej poľovníckej komory Detva Jozefa Bučka bola však najväčšia chyba v tom, že verejnosť nedostatočne informovali. „O tom, že v okolí Detvy sa pohybuje nebezpečná postrelená šelma, informovali verejnosť až po uverejnení statusu na sociálnej sieti. Mali o tom ľudí oboznámiť hneď, nie až, keď ju už hľadali niekoľko hodín,“ hovorí.

Ako dodáva, ak by medvedica podľahla zraneniam, tak pre mláďatá bude ťažké prežiť. „Nebude ich mať kto naučiť základné veci ako prežiť. Nebudú sa vedieť adaptovať,“ dodáva Bučka na záver.

Viac o téme: eliminácia, medveď, medvedica, mláďatá, Podpoľanie, poľovníci, Štátna ochrana prírody SR, zastrelenie

Súvisiace články