Regióny Banská Bystrica Top

Medveď na DETSKOM ihrisku! Šelmy si spravili VÝLET: Vybrali sa rovno na SÍDLISKO

Ilustračná foto. Medveď. Zdroj: TASR/AP

ZVOLEN – Zvolenčania, ktorí v noci zo soboty na nedeľu kráčali cez sídlisko Západ, v blízkosti mestského parku Lanice, zostali v šoku. Videli tu totiž prechádzať sa medvede. Jedna zo šeliem mala byť dokonca priamo na tamojšom detskom ihrisku. Do terénu vyrazili štátni i mestskí policajti, privolaný bol aj zásahový tím štátnych ochranárov, ale medvede nenašli.

 

Ako informuje portál cas.sk, ďalších dvoch medveďov hlásili obyvatelia pred druhou hodinou ráno. Pátracia akcia sa skončila s rovnakým výsledkom. Medvede zrejme do mesta vyhnali poľnohospodári, ktorí pokosili blízke polia s kukuricou. Tam mali totiž dostatok potravy a dobré podmienky na úkryt. „Medvede vydržia v kukurici aj dva mesiace, ak tam majú vodu, tak ani nevychádzajú z tohto poľa. Ak sa však kukurica pokosí, skončia sa im zlaté časy. Musia si hľadať úkrytové možnosti a takisto aj potravinové zdroje,“ povedal šéf Zásahového tímu Juh pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR Jaroslav Slašťan.

Medvede podľa zistených hlásení prekročili Kováčovský potok a mali sa objaviť aj na detskom ihrisku. V tejto lokalite sú  viaceré obchodné reťazce a takisto aj záhradkárska oblasť. „Sú tam kontajnery, ktoré nie sú zabezpečené. Ak tam medvede nájdu jedlo, alebo im rozvoniavajú obaly, tak môžu byť problémom pre Zvolen. V záhradkárskej oblasti sú ovocné dreviny, záhradkári tam vyhadzujú kompost, takže je iba otázka času, kedy si nájdu potravu. Nateraz nevieme, či ide o toho istého jedinca, alebo sú to dva mladé jedince, alebo ide o tri samostatné medvede, čo sa pohybujú vo Zvolene,“ doplnil Slašťan.

Zásahový tím sa medvede vynasnaží vytlačiť z intravilánu mesta, aby mohli prejsť do okolitých lesov. Ak sa to nepodarí, budú ich musieť imobilizovať a preniesť do prirodzeného prostredia. Medvede sa podľa hlásení obyvateľov vyskytujú aj v Detve.