Regióny Banská Bystrica

Mesto vyhlásilo MIMORIADNU situáciu! Dôvodom je živelná KALAMITA

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

BREZNO – Okresný úrad (OÚ) v Brezne vyhlásil od štvrtka mimoriadnu situáciu z dôvodu živelnej pohromy spôsobenej premnožením podkôrneho hmyzu a poškodením smrekových lesov v oblasti Horehronia. Rozhodol o tom v stredu (13. 3.) krízový štáb, ktorý zasadal vo večerných hodinách, a urobil tak v súlade s uznesením vlády z toho istého dňa. TASR o tom informoval OÚ Brezno.

Podľa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka situácia s poškodením smrekových lesov na Horehroní dosahuje stav, keď obhospodarovatelia lesov nie sú schopní zastaviť ich poškodzovanie a šírenie podkôrneho hmyzu ani v rozsahu, v akom v jednotlivých obdobiach narastá. Dochádza tak k situácii, ktorú možno z hľadiska zákona o civilnej ochrane obyvateľstva považovať za živelnú pohromu.

Ako tvrdí agrorezort, vyhlásenie mimoriadnej situácie umožní efektívne zvládnutie vzniknutej situácie, lepšie oboznámenie obyvateľstva na miestnej úrovni o stave a takisto zlepší možnosti analýzy a vyhodnocovania opatrení vykonávaných na riešenie mimoriadnej udalosti.