Regióny Banská Bystrica

Mestským policajtom v Banskej Bystrici sa už od Nového roka nevyhovoríte, že nemáte hotovosť

Mestská polícia v Banskej Bystrici začne od nového roka používať platobné terminály. Ilustračné foto. Zdroj: TASR
BANSKÁ BYSTRICA – Mestská polícia (MsP) v Banskej Bystrici spúšťa od 1. januára budúceho roka pilotnú prevádzku používania platobných terminálov. Budú alternatívou pre obyvateľov i návštevníkov mesta pri platbe za priestupky proti plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky uložené v blokovom konaní, ktoré bolo možné na mieste uhradiť v hotovosti. Informovala hovorkyňa MsP Diana Lunterová.
MsP od toho očakáva adekvátne zníženie počtu správnych konaní a pokles pohľadávok. Zároveň chce odbúrať administratívnu náročnosť, časové bremeno a finančnú záťaž polície i občanov. “Doteraz priestupca pokutu nezaplatenú na mieste uhradil bankovým prevodom, poštovým poukazom alebo priamo na MsP. Pri všetkých spôsoboch úhrady musí byť na prvom mieste obozretnosť pri zadávaní identifikačných údajov, inak hrozí, že platba sa nespáruje. Rovnako je nevyhnutné osobne navštíviť pobočku pošty alebo MsP, čo z hľadiska času nie je úsporné,” konštatovala Lunterová.
V prípade neuhradenia je blok na pokutu nezaplatenú na mieste sám o sebe exekučným titulom a postačuje na jej úspešné vymoženie. Podľa hovorkyne v praxi častokrát dochádza za uložené pokuty k exekučným konaniam, ktoré sú iba pozabudnutými platbami. “Do spustenia pilotnej prevádzky prebieha školenie príslušníkov MsP na používanie platobných terminálov v praxi. K dispozícii budú mať dve zariadenia. Poskytla ich banka, v ktorej má mesto hlavný účet, a teda realizácia platieb nie je ekonomickou záťažou,” konštatoval náčelník MsP Viliam Pischko. Platobné terminály sú v mestskej polícii väčších miest už bežnou praxou.