Miestne dane a poplatok za odpad budú od nového roka vyššie

DETVA – Miestne dane a poplatok za odpad v Detve budú od nového roka vyššie. Rozhodli o tom mestskí poslanci na októbrovom zasadnutí zastupiteľstva. Vyššie budú takmer všetky miestne dane s výnimkou dane za psa.

Ako ďalej uviedol hovorca mesta Milan Suja, paušálny poplatok za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa zvýšil na 0,105 eura za osobu a kalendárny deň. Na tento rok to bolo 0,077 eura. Poplatok sa platí na celé zdaňovacie obdobie, teda na jeden rok. Mesto ho na základe písomnej žiadosti občana zníži o 50 percent za obdobie, počas ktorého sa viac ako 90 dní nezdržiaval na území mesta.

Za stavby na bývanie a drobné stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, zaplatia Detvania po novom 0,25 eura za meter štvorcový, v miestnych častiach to bude 0,20 eura. Za chaty a stavby na individuálnu rekreáciu sa bude platiť suma 0,70 eura za meter štvorcový.

Podľa schváleného všeobecne záväzného nariadenia bude ročná sadzba dane z bytov zvýšená z 0,20 eura na 0,27 eura za meter štvorcový. Nebytové priestory nevyužívané na podnikanie ostávajú na doterajšej sadzbe, pri nebytových priestoroch využívaných na podnikanie ju zvýšili z 1,2 na dve eurá za meter štvorcový.

Suja doplnil, že nové úpravy sa v Detve nedotkli sadzby dane za jedného psa a kalendárny rok. Majitelia zaplatia 12 eur za psa chovaného na území mesta a polovicu, ak je majiteľ samostatne žijúcim dôchodcom nad 65 rokov. „Štyri eurá vyjde pes v jednotlivých častiach obce a 40 eur zaplatí majiteľ, ktorý ho chová v bytovom dome,“ zdôraznil. „Stále platí aj oslobodenie od dane za psa získaného z útulku pre zvieratá na dobu 12 mesiacov od jeho nadobudnutia,“ podotkol. Daňovník však musí predložiť potvrdenie útulku, z ktorého psa získal.

Viac o téme: dane, zvyšovanie

Súvisiace články