Regióny Banská Bystrica Top

Na Slovensku hlásia ďalšie ohnisko zákernej INFEKCIE! Je prenosná na človeka: Mesto vydalo dôležité nariadenie

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

BANSKÁ BYSTRICA – V mestskej časti Banskej Bystrice Šalková sa objavili prvé prípady vtáčej chrípky. Prvé ohnisko choroby sa pritom objavilo už v decembri 2023 v sokoliarskom chove v banskobystrickom okrese, kde bolo držaných 21 dravých vtákov ako myšiak hôrny či sova dlhochvostá. Mesto vydalo nariadenie, v ktorom žiada, aby chovatelia  hydiny a iného vtáctva v mestských častiach Rakytovce, Iliaš a Kremnička nahlasovali súpis zvierat najneskôr do 29.2.

Vtáčia chrípka na Slovensku už tento rok spôsobila veľké škody, keď na farme Nový Pavol v Zlatnej na Ostrove museli usmrtiť 40 000 kusov hydiny. Ďalších viac ako 50 000 kusov usmrtili zamestnanci na farmách vo Veľkej Častej a Špačinciach. Na Záhorí sa začiatkom roka objavilo 70 kusov uhynutých labutí vo voľnej prírode. Jej výskyt zaznamenali odborníci aj u vtáctva žijúceho na Oravskej priehrade.

Inkubačná doby u hydiny je 3 dni, v kŕdli to môže byť až 14. Medzi hlavné príznaky patrí strata plachosti, znížená aktivita nezáujem o pokrm a našuchorené perie. Zvieratá sa zvyknú zhlukovať, pretože vyhľadávajú zdroj tepla. Často prestanú znášať. Objavujú sa aj respiračné príznaky, chrapot či špecifický kašeľ. Chovatelia môžu pozorovať slzenie, výtoky a opuchy. U niektorých zvierat sa môže objaviť opuch, zmodranie hlavy a hrebienka, krvácanie z končatín a kŕče. Typický je aj náhly a veľký výskyt úmrtia v kŕdľoch.

Ako rozpoznať vtáčiu chrípku u človeka?

Nakaziť vtáčou chrípkou sa môžu predovšetkým chovatelia dobytka a rôznych vtáctiev. Do organizmu sa vírus dostáva najmä cez očné spojivky a ústa. Ako sa prejavuje na človeku

  • vtáčia chrípka môže vyzerať ako akútne ochorenie horných dýchacích ciest
  • typické sú bolesti hlavy
  • zo zimnice človek rýchlo prechádza k vysokým teplotám – 38 až 40 stupňov
  • suchý a dráždivý kašeľ
  • bolesť svalov
  • nádcha
  • pocit sucha v hrdle

V prípade, že vo voľnej prírode alebo v domácej starostlivosti uvidíte podozrivý úhyn, zvierat sa nedotýkajte a urýchlene kontaktujte Regionálny úrad.