NECHUTNÉ praktiky ŽOBRÁCKEJ MAFIE! Skutočný PRÍBEH ŽENY, ktorá si prešla PEKLOM

BRATISLAVA/BANSKÁ BYSTRICA – Nútili ženu na žobranie! Všetko sa to začalo, keď na bratislavskej autobusovej stanici museli záchranári ošetriť dezorientovanú ženu v zlom psychickom stave. Jeden z nich v tej chvíli kontaktoval Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi. Ženu identifikovali ako obeť používanú na nútené žobranie. Reportérke portálu Zoznam.sk sa podarilo zistiť detaily príbehu, ktorý odhaľuje nechutné praktiky žobráckej mafie.
Staršia pani (60) z Banskobystrického kraja si v Taliansku zažila doslova peklo! Ako sa tam vôbec dostala? „Ide o organizovanú skupinu, ktorá v kraji operuje,“ vysvetlila projektová manažérka a sociálna pracovníčka Stop obchodovania s ľuďmi Slovenskej katolíckej charity Jana Ursiny. „Doslova využili jej bezvýchodiskovú situáciu, keď bola bez prostriedkov na ulici. Sľúbili jej prácu a ona, presvedčená o ich dobrých úmysloch súhlasila,“ prezradila. Ako dodala, títo „podnikavci“ ženu jednoducho naložili na ulici do auta a odviezli do Talianska. Namiesto vysnívanej práce a zárobku ju však čakala strašná realita! „Úbohú ženu nútili žobrať na ulici. Zrejme ak nevyžobrala dosť, alebo sa vzoprela, dostala bitku. Niekoľkokrát bola hospitalizovaná v nemocnici, ešte v Taliansku,“ opísala Ursíny s tým, že našťastie sa približne po roku do veci zainteresovala naša ambasáda.
Kolesá záchrany sa roztočili a nešťastnú a zúboženú ženu posadili na autobus smer Slovensko. Tak sa ocitla v hlavnom meste. „V Bratislave na autobusovej stanici boli záchranári privolaní k úbohej dezorientovanej žene, ktorá krátko predtým pricestovala autobusovou linkou z Talianska,“ priblížil operátor Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi z  Caritas Slovakia – Slovenská katolícka charita. Podľa jeho slov bola osamelá, dezorientovaná, v zlom zdravotnom stave po pobyte v Taliansku, bez dokladov.  „Záchranári usúdili, že môže ísť o potenciálnu obeť obchodovania s ľuďmi. Na Národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi nás preto kontaktoval jeden zo záchranárov, ktorý o linke počul od svojho známeho,“ vysvetlil operátor.

Ďalšia skutočná obeť obchodovania s ľuďmi, ktorej sa dostalo pomoci. Zdroj: Tony Frič

Obeť zo stredného Slovenska

Ako sa nám podarilo zistiť, zúfalá žena je Slovenka zo stredného Slovenska. „Pochádza z Banskobystrického kraja a tento rok oslávila 60 rokov,“ prezradila sociálna pracovníčka. „V rámci rozhovoru sme ženu identifikovali ako obeť obchodovania s ľuďmi na účel núteného žobrania. Napriek zlému psychickému stavu dokázala, aj keď nesúvislo, odpovedať na naše otázky, čo sa jej stalo,“ prezradila s tým, že v „zajatí“ žobráckej mafie bola vykorisťovaná približne rok.
Zúboženú ženu pracovníci charity následne zaradili do Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, v rámci ktorého jej poskytovali komplexnú starostlivosť. „Vzhľadom na zdravotný stav si vyžadovala celodenný dohľad a osobnú asistenciu takmer pri všetkých úkonoch. Klientke sme pomohli s umiestnením do domova sociálnych služieb, kde má veľmi dobrú starostlivosť prispôsobenú jej potrebám,“ potvrdila Ursiny. Podľa jej slov sa pani, ktorá prešla v Taliansku doslova žobráckym peklom, sa momentálne drží veľmi dobre. Jej zdravotný stav je stabilizovaný. Ako doplnila, veľmi dobre sa adaptovala, našla nové priateľstvá a zázemie s možnosťou dôstojne žiť svoj život. Bola prijatá do zariadenia sociálnych služieb, kde jej je poskytovaná starostlivosť s ohľadom na jej špecifické potreby. V zariadení našla prijatie a zázemie, je spokojná a v kolektíve veľmi obľúbená. V spomínanom zariadení jej môže byť poskytovaná doživotná starostlivosť,“ uzavrela Jana Ursiny.
Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: autobusová stanica, dezorientovaná, linka pomoci, obchod s ľuďmi, Taliansko, záchranári, žena, žobranie

Súvisiace články