Regióny Banská Bystrica Šport Top

NEUVERITEĽNÉ Slovensko čaká najväčšia športová akcia v histórii!

Európsky olympijsky festivale mládeže

BANSKÁ BYSTRICA – Od 24. do 30. júla 2022 ožijú športoviská nielen v Banskej Bystrici, ale aj vo Zvolene, Detve, Slovenskej Ľupči. Takmer o rok totiž Banská Bystrica privíta mladých športovcov z 50 krajín Európy na Európskom olympijskom festivale mládež. Je to vôbec najväčšie športové podujatie, aké budeme organizovať v histórii Slovenska.   

 

Európsky olympijský festival má nielen vysoké športové, ale aj spoločenské ambície a je ideálnou príležitosťou zviditeľniť nielen región Banskej Bystrice a širokého okolia, ale aj celého Slovenska. Nad podujatím prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová, minister obrany
Jaroslav Naď má patronát nad bezpečnostným konceptom podujatia a minister životného prostredia Ján Budaj nad projektom trvalej udržateľnosti, ktorej princípy podporujú organizátori hier. „Pandémia zapríčinila posun olympijských hier v Tokiu i nášho podujatia. Boli sme pripravení usporiadať EYOF už tento rok, posun nám však pomohol a môžeme sa sústrediť na detaily a pripraviť podujatie s vyšším dôrazom na kvalitu, bezpečnosť a trvalo udržateľný koncept. Tešíme sa, že o rok stretneme v Banskej Bystrici mládežnícku európsku olympijskú rodinu,“ povedal primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru výkonného riaditeľa organizačného výboru Ján Nosko.

 

ZDROJ: Organizačný výbor EYOF Banská Bystrica

O prípravách Európskeho olympijského festivale mládeže v Banskej Bystrici sme sa rozprávali s výkonným riaditeľom organizačného výboru Petrom Hamajom. “Aktuálne sa pripravujú rekonštrukcie jednotlivých športovísk, atletického štadióna na Štiavničkách, ktorý by mal byť dokončený v priebehu leta. Najneskôr v septembri by mal byť skolaudovaný. Na jeseň sa dokončí aj obnova zimného štadióna v Banskej Bystrici. V Detve by malo byť vyhlásenie verejne obstarávanie na rekonštrukciu športovej haly. V Slovenskej Lupči sa bude rekonštruovať vzduchotechnika, povedal na úvod Hamaj.

Centrum bude Európskeho olympijského festivale mládeže v Banskej Bystrici, ktoré ďalšie mesta budú ešte organizovať podujatie a aké športy sa tam budú konať?

– Centrom športov bude Banská Bystrica, ďalšími mestami budú Badín, Slovenská Lupča, Detva a Zvolen. V Detve bude hádzaná, v Badíne basketbal, v Slovenskej Lupči volejbal a vo Zvolene hádzaná aj volejbal. Pretože máme dievčenské aj chlapčenské kategórie, ktoré potrebujú dve športoviská.

V akých športoch sa bude na Slovensku súťažiť?

– Máme jedenásť športov. Tenis, bedminton, triatlon, plávanie, džudo, atletika, ktoré budú v Banskej Bystrici. Ďalej potom už spomínaný basketbal, volejbal, hádzanú, gymnastiku, cyklistiku. Treba povedať, že Slováci budú a môžu štartovať v každom športe, čo nám umožňuje fakt, že sme organizátori podujatia.

Koľko športovcov príde do Banskej Bystrice aký celkový počet účastníkov na Európskom olympijskom festivale mládeže očakávate?

– My predpokladáme maximálne kvóty, ktoré sa môžu naplniť a to je 2500 športovcov, plus realizačné tímy, čo je spolu 3600 ľudí. Celkovo všetkých akreditovaných, ak započítame technických delegátov, rozhodcov, VIP hostí, dobrovoľníkov, potom by to malo byť viac ako 7000 ľudí.

 

ZDROJ: Organizačný výbor EYOF Banská Bystrica

Do Banskej Bystrice príde veľké množstvo ľudí, najviac v histórii nejakého športového podujatia u nás. Kde budú všetci ubytovaní, čo je na Slovensku vždy problém?

– Ubytovanie je samozrejme problémom. My budeme preto využívať všetky kapacity, ktoré máme v Banskej Bystrici k dispozícii pre športovcov a realizačné tímy. Sú to vysokoškolské internáty Univerzity Mateja Bela, plus stredoškolské, ktoré v rámci mestá sú. Takisto budeme čiastočne využívať vysokoškolský a stredoškolský internát vo Zvolene. Potom máme pre VIP hostí a technických delegátov, rozhodcov, pre nich budeme využívať hotelové kapacity v Banskej Bystrici a vo Zvolene.

Ako tu bude s dopravou účastníkov na Slovensko a v rámci Slovenska?

Oficiálnymi letiskami sú Viedeň a Bratislava, odtiaľ budeme zabezpečovať transporty a transfery do jednotlivých účastníckych miest. Letisko Sliač nebude k dispozícii vôbec, ani pre charterové lety, lebo v tom čase tam bude prebiehať rekonštrukcia. Na charterové lety budeme využívať letisko v Bratislave a v Poprade. Okolité krajiny prídu autobusmi a ja predpokladám, že polovica účastníkov príde vlastnou dopravou.

Aký je rozpočet podujatia?

Celý rozpočet je 15,3 milióna EUR. Z toho 12,2 milióna je dotácia vlády, ostatné sú príjmy z účastníckych poplatkov, marketing a reklamy. Slovenský olympijsky a športový výbor nám nedáva žiadne finančné prostriedky, oni zabezpečujú a financujú účasť slovenskej výpravy. Organizačný výbor má samostatný rozpočet.

 

ZDROJ: Organizačný výbor EYOF Banská Bystrica

Máte skúsenosti s organizáciou Univerziády na Slovensku, ktorá bola v roku 2015 v Tatrách. Je možné tieto dve podujatia porovnať?

– Dá, ale iba čiastočne, objemom určite nie. Lebo podujatia v Banskej Bystrici je niekoľkonásobne väčšie, je viac športovcov, športov, ľudí, keďže je leto náročnejšia je aj celková organizácia.

Aká je situácia okolo dobrovoľníkov?

– Celkovo budeme potrebovať okolo 1500 dobrovoľníkov, momentálne máme okolo 900 registrácii a okolo 500 je už ich aj potvrdených. 80 percent ich bude zo Slovenska, 20 percent zo zahraničia. Podmienkou je aby každý dobrovoľník mal minimálne 16 rokov, musí si určiť tri oblasti, kde by chcel pracovať, ktoré preferuje, Jazykové znalosti nie sú pri niektorých oblastiach potrebné, inde je nutnosť aspoň ovládať angličtinu. Každý dobrovoľník musí samozrejme prejsť osobným pohovorom.