Regióny Banská Bystrica

Nič pre deti a slabšie povahy. V banskobystrickom múzeu je výstava exotických pavúkov

ZDROJ: archív zoznam.sk

BANSKÁ BYSTRICA – V Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici nájdu dočasný domov až do začiatku vianočných sviatkov viac ako tri desiatky živých druhov vzácnych a exotických pavúkov a škorpiónov zo všetkých kútov sveta. Výstava je verejnosti prístupná od 1. októbra a potrvá do 22. decembra. 

 

„Cieľom výstavy je spopularizovať pre niekoho nie príliš atraktívne druhy a odbúrať strach, ktorý je v mnohých z nás prirodzene zakorenený. Počas výstavy sa návštevník dozvie, že väčšina z vystavovaných druhov nie je pre človeka nebezpečná a živí sa prevažne hmyzom, článkonožcami, menšími plazmi a hlodavcami. Ako potrava pre väčšinu z nich budú v Tihányiovskom kaštieli cvrčky. Počas výstavy majú návštevníci možnosť vidieť, ako tieto druhy lovia, kŕmia sa a budú ich môcť vidieť pri bežných činnostiach. Živočíchy budú v sklených teráriách, na ktorých sú umiestnené stručné popisy,“ priblížil vedúci oddelenia kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Černek. Kraj výstavu podporil sumou 12.000 eur a pripravil ju spolu so SSM, poľskou spoločnosťou Araneus a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko.

 

ZDROJ: archív zoznam.sk

Medzi najväčšie lákadlá patria veľké vtáčkare vrátane jedného z najväčších (Theraphosa stirmi), ktorého dĺžka tela s rozpätím nôh môže dosahovať až 25 centimetrov. Na výstave je tiež jedna z najväčších mnohonôžok (Archispirostreptus gigas) s celkovou dĺžkou 38 centimetrov, či najväčší škorpión Severnej Ameriky (Hadrurus arizonennsis), ktorého telo dorastá do dĺžky 14 centimetrov. „Návštevníci uvidia i snovačku jedovatú, prezývanú čierna vdova, ktorej jed je veľmi silný. Cez pracovný týždeň sú pripravené tvorivé dielne pre školy, počas víkendu i pre rodiny s deťmi,“ dodal Černek. Podľa kurátorky výstavy Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov Lucie Hrčkovej ľudia majú z týchto exponátov panický strach, no u nich im určite nič nehrozí.