Regióny Banská Bystrica Žarnovica

O Zlatú prilbu SNP na plochej dráhe zabojuje 20 pretekárov

plochá dráha, Žarnovica
Plochá dráha v Žarnovici. Zdroj: TASR - Dušan Hein

ŽARNOVICA – Na plochej dráhe v Žarnovici sa v nedeľu popoludní koná v poradí už 59. ročník pretekov o Zlatú prilbu SNP. Na najstaršom plochodrážnom a motocyklovom podujatí na Slovensku sa stretne 20 pretekárov z ôsmich európskych krajín. Na svojej oficiálnej stránke o tom informoval Automotoklub Plochá dráha Žarnovica, ktorý preteky organizuje.

O Zlatú prilbu SNP v Žarnovici zabojujú dve desiatky pretekárov z Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Talianska a Slovinska. Slovenské zastúpenie bude reprezentovať Jakub Valkovič, odchovanec žarnovickej plochej dráhy, ktorý na Zlatej prilbe SNP debutoval v roku 2017. Slovenská plochodrážna jednotka Martin Vaculík sa na aktuálnom ročníku nezúčastní.

“Aj keď klub, v ktorom Martin jazdí ligu v Poľsku, do ďalších bojov nepostúpil, Martin sa na Zlatej prilbe nepredstaví a z podujatia sa pre iné povinnosti ospravedlnil,” priblížili organizátori. Slávnostný začiatok pretekov sa uskutoční o 13.30 h, na poludnie je naplánovaný tréning pretekárov. Plochá dráha v Žarnovici je v súčasnosti jedinou plochou dráhou na Slovensku, prvé preteky sa tu uskutočnili v roku 1953. História Zlatej prilby SNP sa začala písať v roku 1959 v Banskej Bystrici, od roku 1962 sa preteky konajú v Žarnovici.