Obávaný člen ČERNÁKOVHO GANGU je na slobode! Surový sa priznal, že nosil oblečenie po zavraždených

BANSKÁ BYSTRICA – Slavomíra Surového známeho ako Černákovho štartéra prepustili po 11 rokoch z väzenia! Odpykával si trest za vraždu, ktorú podľa bývalého bossa zločineckej skupiny Mikuláša Černáka nespáchal. Informáciu priniesol ako prvý portál tvnoviny.sk.

 

Slavomír Surový patril do obávaného mafiánskeho gangu černákovcov. Ten sa v deväťdesiatych rokoch vyformoval okolo osoby Mikuláša Černáka, ktorý si dodnes v leopoldovskej väznici odpykáva doživotný trest. To, že Slavomíra Surového prepustili na slobodu, potvrdili redaktorom tvnoviny.sk na Krajskom súde v Banskej Bystrici. Na slobode však podľa zistení portálu bude mať množstvo obmedzení. „Krajský súd v Banskej Bystrici uznesením zo dňa 2.3.2022 zamietol sťažnosť okresného prokurátora voči uzneseniu Okresného súd v BB zo dňa 17.12.2021, ktorým bol odsúdený S.S. podmienečne prepustený z výkonu trestu odňatia slobody a určil odsúdenému skúšobnú dobu v trvaní šesť rokov a zároveň mu nariadil probačný dohľad v trvaní troch rokov,“ uviedol pre TV Markíza hovorca Krajského súdu v Banskej Bystrici Vladimír Černota.

Podľa informácií tvnoviny.sk má prepustený černákovec zákaz požívať alkohol alebo iné návykové látky. Musí sa pravidelne hlásiť probačnému a mediačnému úradníkovi v Brezne, podrobiť sa sociálnemu výcviku alebo inému výchovnému programu. Ďalej si Surový musí zohnať prácu v skúšobnej dobe alebo uchádzať sa preukázateľne o zamestnanie a strpieť kontrolu požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok.

Slavomír Surový je na slobode! V minulosti sa priznal, že nosil veci po zavraždených. Zdroj: Polícia SR

Odsúdeného člena gangu prešovský súd v roku 2011 odsúdil na 15-ročné väzenie s najprísnejším stupňom stráženia za vraždu Petra Klešča a pokusu o vraždu Jozefa Holuba. Ten bol bratom nebohého bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. Slavomír Surový vinu dodnes popiera a pokúšal sa aj o obnovu konania. V roku 2020 bol v jeho prospech prekvapivo svedčiť aj niekdajší boss zločineckej skupiny Mikuláš Černák. Rozhodol sa tak po tom, čo prelomil mlčanie a priznal sa k ďalším vraždám.

Černák podľa informácií redaktorky TV Markiza síce Surovému na súde vyčítal, že ho urážal, keď o ňom vravel, že zabil viac ľudí než rakovina, no pri vražde, za ktorú je odsúdený, podľa neho určite nebol. „A môžem vám vážený senát povedať so 100-percentnou istotou, nie so 100-percentnou, s miliónovou istotou, že Surový nemá s týmto nič spoločné,“ povedal niekdajší mafián 14. decembra 2020 na súde v Prešove.

Surového zadržali v septembri 2011 v hoteli v Poprade po tom, čo sa vyhýbal právoplatnému trestu. Bolo to pri príležitosti osláv jeho 40. narodenín.

Černákovci

Surového každý poznal ako štartéra niekdajšieho bossa mafie. Skúšal napríklad aj to, či pod Černákovým autom nie je nejaká nálož. Osobne mal byť pri viacerých vraždách. Sám v minulosti priznal, že si bral veci po zavraždených. Raz to bol prsteň, inokedy oblečenie. Zločinecká skupina okolo Mikuláša Černáka čítala desiatky mužov z ktorých boli mnohí považovaní za najobávanejších vrahov Slovenska. Viacerí členovia jeho skupiny sú už po smrti, väčšina z nich bola zavraždená. Nechýbali medzi nimi mená, ako Andrej Ambróz, Martin Láboš, Ján Handula, Alojz Házy, Peter Šipula, Miloš Piliar a ďalší. Najvýznačnejší členovia po boku Mikuláša Černáka boli Ján Kán a Miloš Kaštan. Černákovej skupine pripúisujú viac ako tri desiatky vrážd. Mikuláša Černáka zadržali v decembri 1997. Odsúdili ho na doživotie pre šesť vrážd a to aj vďaka svedectvu Slavomíra Surového.

Viac o téme: Černák, mafia, Mikuláš, Surový, zločinecká skupina

Súvisiace články