Regióny Banská Bystrica

Obnova coburgovského kaštieľa pokračuje, vrhli sa na strechu

Zdroj: TASR / Branislav Caban

JELŠAVA – Výmenou strešnej krytiny, budovaním zážitkovej expozície a prípravou na kompletnú obnovu zadného krídla pokračuje v tomto roku rekonštrukcia coburgovského kaštieľa v Jelšave v okrese Revúca. Informovala o tom koordinátorka pamiatkovej obnovy Viera Kozárová

 

„Aktuálne sa zameriavame hlavne na obnovu strešného plášťa. Dostali sme na ňu regionálny príspevok približne 140.000 eur od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Ide o takmer 1300 štvorcových metrov, teda zhruba 40 percent celkovej plochy strechy kaštieľa. Už v predchádzajúcich rokoch bolo novou vlákno-cementovou krytinou pokrytých 25 percent,“ konkretizovala koordinátorka.

Ako dodala, investorom druhého projektu je občianske združenie Čierne diery. „Vďaka nemu budú v kaštieli osadené presklené bunky so zázemím pre turistov. Už sú osadené oceľové nosné konštrukcie, roštová podlaha a zábradlie,“ priblížila Kozárová s tým, že k prípravným prácam patrí okrem vyčistenia priestoru aj dovedenie inžinierskych sietí z nádvoria.

Tretím tohtoročným projektom je komplexná rekonštrukcia severozápadného krídla kaštieľa. Samospráva na ňu získala grant vo výške zhruba milión eur z Nórskeho finančného mechanizmu. V objekte vďaka tomu vznikne historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera i priestory pre turistov.

Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvoma nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.