Regióny Banská Bystrica

Obnova vodného žľabu vyšla doteraz mestských lesníkov na 30 000 eur

Vodný žľab má za sebou druhú etapu rekonštrukcie. ZDROJ: Lesy SR

BANSKÁ BYSTRICA – Vodný žľab v doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci, ktorý bol pred 22 rokmi vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je považovaný za európsku raritu, má za sebou druhú etapu rekonštrukcie. Vlani ho poškodilo počasie a banskobystrickí mestskí lesníci museli pristúpiť k jeho najväčšej obnove. Z vlastných finančných prostriedkov preinvestovali len v tomto roku viac ako 18 000 eur. Informoval o tom Miroslav Strelec z kancelárie primátora.

 

“Vodný žľab je vystavený vonkajším vplyvom prostredia, ako sú voda, dážď, sneh, padajúce kamene či popadané stromy. Vlani počas búrok a prívalových dažďov bola poškodená jeho väčšia časť. Tento a minulý rok sme vymenili 360 metrov žľabu a ďalšie desiatky metrov čiastočne opravili. Zrekonštruovali sme časť cesty, ktorú búrky poškodili a vymyli. Vymenili sme aj dva drevené mosty vedúce ponad žľab. V spodnej časti pribudli drevené stoly a lavičky na sedenie,” konštatoval Blažej Možucha, riaditeľ spoločnosti Mestské lesy Banská Bystrica.

Vodný žľab slúži ako miesto pripomínajúce zručnosť a vynaliezavosť lesníkov. Ide o jediný funkčný žľab pre dopravu dreva v Európe. Je dlhý 2 450 metrov a vybudovali ho približne v 19. storočí. Konštrukcia je zo smrekového a jedľového dreva, bez použitia iného materiálu. V minulosti sa používal na plavenie palivového dreva, denne bolo potrebných 40 až 80 ľudí.

“Keďže ide o kultúrnu pamiatku, pri oprave sme nemohli používať iný materiál ako drevo, bez použitia kovových klincov na spájanie. Nahradili sme ich drevenými kolíkmi. Je dôležité, aby tí, ktorí žľab opravujú, boli nielen zruční, ale vedeli aj niečo o histórii a spôsobe, akým bol vybudovaný. Opravy sa ujali mladší chlapi z Dolného Harmanca a okolia, ktorí žľab opravovali od jari do jesene, hlavne cez víkendy,” doplnil Jozef Jankov, hlavný inžinier mestských lesov.

Oprava žľabu je náročná, keďže práce vykonávajú v podmienkach stále tečúcej studenej vody. “Najťažšia práca nás počas najbližších dvoch až troch rokov stále ešte len čaká v hornej časti žľabu. Rekonštrukciu robíme z vlastných finančných a materiálnych zdrojov. Tento a minulý rok sme do opravy investovali okolo 30 000 eur,” zdôraznil Možucha.