Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

SLOVENSKO prišlo o významného ŠPORTOVCA! Zomrel úspešný REKORDÉR

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Vo veku 83 rokov zomrel bývalý úspešný diaľkar a neskôr tréner Ján Solčáni. O úmrtí informoval Slovenský atletický zväz.

 

Rodák z Nového Mesta nad Váhom bol najlepší slovenský diaľkar v 60. rokoch minulého storočia. Solčáni bol držiteľ niekoľkých slovenských rekordov v skoku do diaľky. V roku 1962 stanovil rekord na 745 cm, o rok neskôr skočil dvakrát na hranicu 752 cm. V roku 1967 skončil ôsmy na Európskych halových hrách.

Po kariére ostal žiť v Banskej Bystrici a bol úspešný tréner Dukly, Slávie PF aj športového gymnázia. Medzi jeho zverencov patrili napríklad Pavol Tolnay, ktorý prekonal jeho slovenský rekord 752 po siedmich rokoch (758 v r. 1970) a posunul ho až na 777 cm, výškari Mária Melová, Ladislav Borodáč, Ladislav Orviský, prekážkar Vlastimil Hoferek, diaľkar Milan Gombala.

Strata významného športovca zasiahla aj bývalých zverencov, ktorých trénoval. Na sociálnej sieti naňho spomínajú ako na vynikajúceho trénera. „Úprimnú sústrasť celej rodine. Bol to naozaj veľký tréner a som rád, že aj mňa trénoval,“ napísal Peter. „Odpočívajte v pokoji, pán tréner! Bolo mi cťou trénovať a pretekať pod vašim vedením,“ poznamenala Tatiana. Smúti aj Peter: „R.I.P, pán tréner, tak veľa ste mi dali! Nikdy nezabudnem!“

Posledná rozlúčka s Jánom Solčánim bude v stredu 8. marca 2023 v Banskej Bystrici – Kremničke.