Regióny Banská Bystrica Banská Štiavnica Top

OBROVSKÉ NEŠŤASTIE Hrozná nehoda ŠKOLÁKOVI zruinovala zdravie! Potrebuje LIEČBU, ale štátne zariadenia ju ODMIETLI: Zúfalá prosba sestry

Zdroj: FB/K.Š.

BANSKÁ ŠTIAVNICA – Stredoškoláka Gerarda (17) všetci poznali ako chalana plného života, čo nevedel obsedieť na jednom mieste. Život sa mu obrátil na ruby minulý mesiac, keď nešťastne spadol z bicykla. Jeho príbeh, ktorý vyrozprávala jeho sestra Karin, spolu s prosbou o pomoc, dojal na sociálnych sieťach tisíce ľudí.

“Drahí priatelia, známi i neznámi… Chceli by sme vás poprosiť o pomoc,” začína svoju prosbu Karin, sestra Geriho, tretiaka na strednej lesníckej škole v Banskej Štiavnici. Život sa mu zmenil 14. januára po páde z bicykla. “Poškodil si vážne krčnú chrbticu a miechu, čo mu spôsobilo úplne ochrnutie končatín. Môže hýbať iba hlavou a ramenami. Nedokáže sám dýchať, je napojený na domácu umelú pľúcnu ventiláciu a má tracheostómiu, ktorá mu bráni rozprávať (nevie vydať hlas, iba šepká, učíme sa mu čítať z pier). Hlavu má úplne v poriadku, všetko vníma (čo je preňho teraz väčšia nevýhoda ako výhoda),” približuje sestra s tým, že Geri je veľký bojovník.

Aby sa jeho stav začal zlepšovať, potrebuje intenzívnu rehabilitačnú liečbu, ktorú mu odporučili lekári. Práve tá je však kameňom úrazu. Ako hovorí sestra, “do žiadneho štátneho rehabilitačného zariadenia na Slovenku ani v Česku ho nechcú zobrať kvôli pľúcnej ventilácii a tracheostómii.” Pomôcť by mu mohli v súkromnom centre rehabilitačnom centre Adeli v Piešťanoch. Tam však dva týždne liečby stoja 5 760 €, čo však rozpočet rodiny nedovoľuje.

Otec sa oňho od malička stará sám

Mladý chlapec je stále hospitalizovaný v banskobystrickej nemocnici, spolu so svojím otcom. Ten sa o chlapca stará od jeho šiestich rokov sám. Práve on už požiadal mesto o bezbariérový byt. Rodina postupne zisťuje, ako ich život bude vyzerať po nehode. “O Geriho je potrebná 24-hodinová starostlivosť. Budú potrebné viaceré liečebno-rehabilitačné procedúry, pomôcky, platiť opatrovateľku, fyzioterapeuta, špeciálne bezbariérové auto a mnoho ďalších finančne náročných výdavkov spojených so  starostlivosťou 24/7, vymenúva Karin.

Rodina preto založila transparentný účet a prosí všetkých ľudí, ktorí si to môžu dovoliť, aby im prispeli akoukoľvek sumou. “Geri aj celá rodina vám budeme veľmi vďační za každú pomoc, modlitby, rady aj odporúčania,” uzatvára Karin.

Transparentný účet je uvedený v príspevku na sociálnej sieti.