Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota Top

Prišli sme o ďalšiu kultúrnu pamiatku. V zahraničí sa historickými stavbami pýšia, u nás sa z nich stávajú ruiny

Zdroj: TASR / Branislav Caban

OŽĎANY – Horela ďalšia kultúrna pamiatka. V Ožďanoch, ktoré sa nachádzajú neďaleko Rimavskej Soboty, horel kaštieľ. Behom chvíľe zhorela takmer celá strecha, na jeho hasení sa podieľali desiatky hasičov. Renesančný kaštieľ tak je teraz bez strechy. Podľa samosprávy v súčasnosti pamiatku vlastní súkromník, ktorý vo Zvolene prevádzkuje autobusovú dopravu. Čo tak bude ďalej s kaštieľom, nie je jasné, no škody sa vyšplhali na státisíce. 

Požiar renesančnej pamiatky prekvapil všetkých obyvateľov, podľa ich slov vypukol niečo po 17. hodine, vidieť ho bolo aj z veľkej diaľky. Následne sa na miesto dostali aj hasiči a policajti, ktorí sa snažili požiar zlikvidovať. Behom pol hodiny bol však bez strechy, ktorá bola zo šindľu. “Kaštiel má rozmery zhruba 40 krát 40 metrov. Strecha horela v celom rozsahu, kaštieľ je už fakticky bez strechy,” povedal Marián Brádňan z HaZZ Rimavská Sobota. Ožďany sa totiž nachádzajú v okrese Rimavská Sobota. Tridsiatka dobrovoľných a profesionálnych hasičov lokalizovala požiar okolo 20:00, následne sa im ho podarilo aj zlikvidovať. 

Oždiansky kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, mnohí ho považujú za ozdobu regiónu. Napriek tomu, že sa podarilo uhasiť nebezpečný živel, vznikli majiteľovi budovy škody zhruba 300-tisíc eur. Podľa slov starostu obce Jána Mateja je v súčasnosti majiteľom kaštieľa dopravca vo Zvolene (SAD Zvolen). Banskobystrickí policajti rovnako dodali, že počas hasenia museli zabezpečovať miesto činu proti neoprávneným vstupom občanov, ktorých zvedavosť ťahala do blízkosti horiaceho kaštieľa. To komplikovalo aj prístup hasičom s technikou. Príčiny požiaru sa majú stále vyšetrovať. 

Plány nového majiteľa

Glob.sk sa vo veci obrátil aj na samotnú samosprávu obce, kde sa kaštieľ nachádza.  Podľa medializovaných informácií mal byť v minulosti kaštieľ v exekúcii, či je aj naďalej, nevedel starosta Matej povedať. No podľa jeho slov súčasný majiteľ získal priestor v exekučnom konaní. “Myslím si však, že nie je, lebo zhruba pred dvomi týždňami sme debatovali so zástupcom zvolenského dopravcu. Počas stretnutia sme riešili prístupové cesty a orezávanie nejakých stromov v jednej gaštanovej aleji. Vtedy mi predstavili aj plány s kaštieľom, pričom už majú mať prichystaný aj projekt, kde by ho “zakonzervovali”, aby nechátral ďalej,” vysvetlil s tým, že sa do pamiatky v minulosti neinvestovali žiadne peniaze, pričom by potreboval opravy, len menil majiteľov.

Rovnako uviedol, že pred desiatimi až dvanástimi rokmi predávali kaštieľ švajčiarskemu konzorciu, ktoré zastupovali dvaja Slováci. “Vtedy sme to ako obec predali za 2,5 milióna korún slovenských. Podľa zmluvy mali za tri roky v kaštieli preinvestovať nejakých 20 miliónov. Avšak, v zmluve boli rôzne “kľučky a háčiky”,” povedal.

Založený požiar? 

Starosta sa vyjadril aj k samotnému požiaru. Nechcel dedukovať, či išlo o úmysel. “Tým, že noc pred požiarom pršalo a všetko bolo vlhké, je najväčšia pravdepodobnosť taká, že zrejme niekto ten požiar založil. Všetci sa domnievajú, že požiar musel niekto založiť. Zaujímavé totiž je, že sa chytila práve strecha, pretože aj keď sa v okolí nachádza vysoká burina, nejde až do výšky tej strechy,” vysvetlil.

Na záver dodal, že naďalej budú tlačiť na nových majiteľov, aby sa čím skôr pamiatka zrenovovala a aby s kaštieľom niečo robili. “Boli by sme veľmi radi, keby sa to súkromnej spoločnosti podarilo, aby slúžil ako turistická atrakcia a aby sa kaštieľ zachoval. Ide o dominantu obce,” uzavrel.

Vo veci sa vyjadrilo aj ministerstvo kultúry. Ako uviedli, nie sú vlastníkom kaštieľa.V zmysle Stavebného zákona je zodpovedný vlastník objektu za zabránenie ďalších škôd,” napísal Pavol Čorba z kancelárie ministerky Ľubice Laššákovej.

Na kaštieli behom pol hodiny zhorela šidľová strecha. Starosta hovorí o založenom požiari. Zdroj: wikipedia.org

Krásna Hôrka doteraz bez rekonštrukcie

Pred siedmymi rokmi vypukol požiar aj v jednom z našich nakrajších hradov – Krásna Hôrka. Tomu sa stal osudným požiar, ktorý vypukol 10. marca 2012, kedy tiež zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci i zvonica. Požiar spôsobili dvaja chlapci z neďalekej osady pri pokuse zapáliť si cigaretu, pričom spôsobili požiar trávnatého porastu hradného kopca, ktorý sa preniesol aj na hrad. Škody boli vyčíslené na osem miliónov eur, doteraz nebol zrekonštruovaný. Rezort kultúry pripravil materiál, ktorý hovorí o kompletnej revitalizácii vyhoretého hradu, vyčleniť na to majú takmer 35-miliónov eur. Tento zámer aj schválili.

Hrad by mal byť po oprave sprístupnený v roku 2023, keďže od požiaru je uzatvorený. Ministerka kultúry ozrejmila, že náklady vo výške 34 942 259,02 eura sú rozdelené na nasledujúce roky podľa etapizácie rekonštrukcie. Do konca roka 2021 má byť zhotovená infraštruktúra areálu hradu i jeho okolia, infocentrum a občianska vybavenosť podhradia. “Ráta sa aj s obnovou zaniknutej severnej historickej prístupovej trasy (využívanej od vzniku hradu po polovicu 20. storočia), ktorá bude slúžiť ako druhá požiarna komunikácia a zároveň ako prístup na hrad od najbližšej zastávky verejnej autobusovej dopravy,” informovala ministerka.

História hradu Krásna Hôrka, ktorý leží nad obcou Krásnohorské Podhradie neďaleko Rožňavy, siaha do 14. storočia. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1333 a počas celej histórie bol vo vlastníctve troch významných rodov – Mariášiovcov, Bebekovcov a Andrášiovcov. Od roku 1961 patrí k národným kultúrnym pamiatkam.

Glob.sk oslovil aj SAD Zvolen ako vlastníka kaštieľa, do uzávierky neodpovedal.