Regióny Banská Bystrica Top

Ožívajú slovenské tradície a história: Najväčší festival ľudového folklóru a krojov! Pozrite sa na tú nádheru

V Banskej Bystrici sa uskutoční Slovenský deň kroja. ZDROJ: fb SDK

BANSKÁ BYSTRICA – Už 1. septembra 2022 sa v Banskej Bystrici na námestí SNP stretnú všetci milovníci slovenského folklóru, aby spoločne oslávili nielen krásu slovenských tradícií, ale i Deň ústavy.

 

Slovenský Deň kroja  je ojedinelé podujatie zamerané na šírenie tradícií, prezentáciu slovenských ľudových krojov a prezentáciu slovenských obcí, regiónov a slovenské kultúrne dedičstvo. „Cieľom je poukázať na naše tradície, pestrú rôznorodosť zvyklostí našich miest a obcí, umenia a krásy krojov a priblížiť slovenské ľudové umenie mladej generácii, aby bola hrdá na svojich predkov a ich kultúrno dedičstvo. Poukázať tiež na  regionálne špecifiká, rozmanitosť Slovenska, výtvarnú stránku ľudového odevu ale i rozmanitosť hudobného a tanečného folklóru v rôznych podobách. Zámerom projektu je dať bežným ľudom, ale aj folklórnym telesám možnosť odprezentovať seba, svoju obec a svoj kroj,“ uvádzajú organizátori na svojej oficiálnej stránke.

 

V Banskej Bystrici sa uskutoční Slovenský deň kroja. ZDROJ: fb SDK

Slovenský Deň kroja je venovaný slovenským tradíciám a v B.Bystrici vystúpia folklórne súbory a skupiny z celého Slovenska. FS Liptov, FS Považan, FS Kopaničiar, FS Zemplín, FS Železiar, FS Tradícia z Dražoviec, FSk Praslica, FSk Bazalička,FS Urpín, FSk Podžiaran, FS Očovan, DFS Čečinka, FS Hriňovčan, Folklórne združenia Stráne, FS Oravan z Nižnej, FS Bučník, DFS Lastovička, FSk Kýčera Čierny Balog, FSk Štrbän, Folklórna spevácka skupina Cimbor, Opatovskí harmonikári, Folklórna spevácka skupina Olšava Ruskov, Spjevule ze Skalice, FSk Hrochoťan, DFS Matičiarik a Bratislavský chlapčenský zbor.