Palócka Veľká noc na hrade priblížila maďarské aj slovenské tradície. Súčasťou podujatia bol aj jarmok

FIĽAKOVO – Veľkonočné polievanie, šibačk aj rôzne techniky zdobenia vajíčok boli súčasťou podujatia Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade. Informovala o tom riaditeľka Mestského kultúrneho strediska Fiľakovo v Lučeneckom okrese Andrea Illés Kósik s tým, že na Veľkonočný pondelok sa uskutočnil v poradí 15. ročník podujatia.  
     

 

Pripomenula, že program priblížil ľuďom maďarskú i slovenskú kultúru. „Prilákal tisíc návštevníkov, čo znamená, že podujatie svoje čaro nestratilo ani napriek dvojročnej prestávke, ktorá bola pre pandémiu nového koronavírusu,“ konštatovala Kósik.

Súčasťou Palóckej Veľkej noci na Fiľakovskom hrade boli aj jarmok, svätenie jedál, dobový kolotoč a rozprávkový kútik bábkového divadla MeseFigurák. Záujemcovia si tiež mohli pozrieť kultúrny program. „Priestor dostali Folklórny súbor Krtíšan z Veľkého Krtíša, Folklórny súbor Sendergő a ľudová hudba Húros Banda zo Šiah, ako aj miestne súbory,“ dodala riaditeľka.

Návštevníci si počas programu mohli prezrieť aj stále a dočasné výstavy Hradného múzea vo Fiľakove. Podujatie podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Viac o téme: Fiľakovo, jarmok, polievačka, šibačka, tradície, Veľká noc

Súvisiace články