Regióny Banská Bystrica

Pamätník SNP v Kľačanoch čaká čiastočná rekonštrukcia

Zdroj: TASR / LukṚ Mužžla

TRNAVÁ HORA – Pamätník Slovenského národného povstania (SNP) v obci Trnavá Hora v časti Kľačany čaká čiastočná rekonštrukcia. Pamätník vznikol v roku 1967 a podľa starostu Pavla Kravca mal pôvodne slúžiť ako okresný pamätník pre oslavy SNP.

 

„Dostali sme dotáciu na 3500 eur, z ktorej opravíme poškodené prístupové schody a časť betónového podstavca,“ uviedol Kravec. Ako dodal, pamätník by potreboval väčšie zásahy, obec však nemá dostatok finančných prostriedkov. Ak by sa v budúcnosti našli, starosta by chcel pri pamätníku vybudovať sprievodnú informačnú tabuľu. Pamätníku by rád vrátil aj 85 metrov dlhé oceľové reťaze, ktoré v minulosti niekto odcudzil.

Stavbu pamätníka v Kľačanoch dokončili v roku 1967, pôvodne bol venovaný partizánskemu veliteľovi Petrovi Kubíkovi a jeho spolubojovníkom, pričom mal symbolizovať aj účasť obce na SNP. Jeho súčasťou je 285 centimetrov vysoká socha partizána a 6,5-metrový pylón. Pamätník sa nachádza v lokalite Pliešky, ktorá podľa starostu patrí k najkrajším miestam v obci. „Je odtiaľ výborný výhľad na Zvolenskú kotlinu, Žiarsku kotlinu aj okolie Kremnice,“ povedal Kravec.