Regióny Banská Bystrica

Peľová sezóna brezy je slabšia ako po minulé roky. Dôvodom je počasie

Zdroj: pixabay.com

BANSKÁ BYSTRICA – V uplynulom týždni nedosahovali koncentrácie peľu v ovzduší enormne vysoké hodnoty, a to napriek otepleniu a značnému rozšíreniu druhového spektra kvitnúcich rastlín. Pre veľké výkyvy počasia je v porovnaní s minulými rokmi slabšia i peľová sezóna brezy. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

 

Vyššie hladiny peľu brezy zaznamenali už len monitorovacie stanice v Žiline a v Banskej Bystrici, v teplejších oblastiach Slovenska breza postupne dokvitá. „Poklesli aj denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, peľu jaseňa, topoľa, brestu, vŕby,“ dodala Lafférsová. Pozvoľne však na celom území pribúda peľ tráv z čeľade lipnicovitých, zvýšili sa aj denné koncentrácie peľu duba, buka a v chladnejších oblastiach aj javora.

„Okrem uvedených drevín sa v ovzduší vyskytoval peľ orecha, platanu, vŕby, pagaštanu a borovicovitých. Pribúda peľ bylín, ako skorocel, štiav, mrkvovité a pŕhľavovité. Koncentrácie spór húb zastúpených najmä rodom Cladospórium výraznejšie stúpli a dosahovali väčšinou vyššie denné hladiny,“ uviedla Lafférsová. Peľová sezóna brezy sa na väčšine územia Slovensku podľa odborníkov definitívne končí, najsilnejším alergénom by v nasledujúcich dvoch mesiacoch mal byť peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Postupný nárast denných hladín je očakávaný aj u spór húb.