Regióny Banská Bystrica

Počas víkendu zaočkovali v Banskobystrickom kraji vyše tisíc ľudí. Asi dve tretiny boli učitelia

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Miroslava Mlynárová

BANSKÁ BYSTRICA – Počas prvého víkendu (20. a 21. 2.), keď sa do očkovania učiteľov organizačne zapojil aj Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK), sa v spolupráci so zdravotníckym zariadením Novamed podarilo v dočasnom očkovacom centre v Banskej Bystrici zaočkovať celkovo 1039 ľudí. Z nich však iba približne dve tretiny tvorili učitelia a ďalší zamestnanci škôl, ktorých zoznamy dodalo ministerstvo školstva. Informovalo o tom v utorok vedenie BBSK.

 

 “Zoznamy na očkovanie sme dostali v piatok aj v sobotu až okolo polnoci. Kým pre sobotné očkovanie to problém nepredstavovalo, pretože denná kapacita 500 ľudí bola naplnená, na nedeľný termín zostalo voľných asi 300 miest. Tu sa ukázal problém so systémom náhradníkov i špecifikáciou toho, kto patrí medzi kritickú infraštruktúru,” konštatoval podpredseda BBSK Ondrej Lunter. V snahe využiť vakcíny a pripravené očkovacie tímy zástupcovia kraja ešte počas víkendu aktívne komunikovali s ministerstvami zdravotníctva aj vnútra a snažili sa získať zoznamy náhradníkov, ktorým by mohli byť voľné očkovacie látky podané.

“Zistili sme, že databáza náhradníkov z kritickej infraštruktúry neexistuje, a očkovacie látky sa podarilo spotrebovať len vďaka aktívnemu prístupu ľudí nášho úradu a spoločnosti Novamed. Okamžite by preto mal byť zavedený pri očkovaní kritickej infraštruktúry systém náhradníkov, na základe ktorého by centrá mohli systematickejšie reagovať a kontaktovať ľudí, ktorí prejavili reálny záujem o očkovanie,” zdôraznil podpredseda BBSK s tým, že okrem zdravotníkov, hasičov, policajtov či zamestnancov škôl sú ďalšie profesie, ktoré nemôžu svoju prácu vykonávať z domu a sú v neustálom kontakte s ľuďmi, ako napríklad vodiči autobusov, cestári, poštoví doručovatelia či predavači. BBSK sa už obrátil na ministerstvo zdravotníctva, ako i ostatné kraje v združení SK8 s cieľom otvoriť systém náhradníkov a rozšíriť kompetencie krajov smerom k flexibilnejšiemu očkovaniu.