Regióny Banská Bystrica Rimavská Sobota

Poplatky idú hore! Daň z nehnuteľností a poplatok za odpad zvýši aj toto mesto

peniaze, banka, eurá
Ilustračná foto. ZDROJ: Pexels

RIMAVSKÁ SOBOTA –  Mesto Rimavská Sobota od januára zvýši daň z nehnuteľností aj poplatok za odpad. Rozhodli o tom poslanci na utorňajšom (12. 12.) zasadnutí mestského zastupiteľstva. Dane a poplatky samospráva naposledy zvyšovala vlani v decembri.

Zvyšovanie daní a poplatkov mesto vysvetľuje výpadkom príjmov samospráv, infláciou a nižšími podielovými daňami. “Podľa potreby zabezpečenia všetkých činností mesta, škôl a školských zariadení a príspevkových organizácií v roku 2024 na bežný rozpočet chýba 1,4 milióna eur, pritom v rozpočte nepočítame výdavky na žiadne opravy ciest a chodníkov,” uviedla samospráva v dôvodovej správe.

Daň z nehnuteľností sa v Rimavskej Sobote od januára zvýši v priemere o 19 percent, samospráva počíta, že opatrenie prinesie do rozpočtu mesta približne o 240.000 eur viac. “Napriek zložitej situácii a potrebe sanovať obrovský výpadok v rozpočte sa však zvyšovanie dane nedotkne jednej z najzraniteľnejších skupín, ktorou sú seniori a držitelia preukazov ŤZP,” dodalo mesto s tým, že úľava na dani sa u oboch skupín v roku 2024 zvýši z doterajších 50 a 30 percent na 60 percent.

Obyvatelia Rimavskej Soboty v budúcom roku zaplatia viac aj za odpad, poplatok sa zvýši z doterajších 35 na 39 eur za osobu na rok. Dôvodom sú podľa samosprávy narastajúce náklady za uloženie odpadu na skládkach a tiež navýšenie zákonných poplatkov za uloženie odpadov.

Za zvýšenie dane z nehnuteľností a poplatku za odpad hlasovalo 13 zo 16 prítomných mestských poslancov. Poslanci, ktorí s návrhom nesúhlasili, argumentovali chýbajúcimi racionalizačnými opatreniami zo strany samosprávy. “Keby sa v minulosti zrealizovali návrhy na racionalizáciu šetrenia investíciami na prevádzkových nákladoch mesta, boli by sme niekde úplne inde,” uviedol poslanec Roman Valo.

Primátor Jozef Šimko na zasadnutí mestského zastupiteľstva skonštatoval, že Rimavská Sobota je jedným z mála okresných miest, ktoré zvyšuje dane o menej ako 20 percent. Mesto podľa jeho slov začne rok 2024 v rozpočtovom provizóriu, o budúcoročnom rozpočte budú mestskí poslanci rokovať pravdepodobne vo februári.