Regióny Banská Bystrica Top

POZOR Policajti TU berú autá ÚTOKOM! Rozdávali POKUTY ako diví, ľudia sú na nervy: Kde máme stáť? TOTO je reakcia mesta

Zdroj: Mária Pytlová, Polícia SR (ilustračné), úprava regiony.sk

BANSKÁ BYSTRICA – Problém s parkovaním riešia snáď všetky mestá. Výnimkou nie je ani Banská Bystrica a konkrétne sídlisko Sásová. Nepríjemnosti vznikajú pred budovou Komunitného multifunkčného centra (KOMUCE) na Krivánskej ulici, kde platí zákaz státia, no vozidlá tam zvyknú parkovať.

 

Pred KOMUCE sú osadené značky zákazu státia, ktoré však miestni obyvatelia nie vždy dodržiavajú. Majú problém zaparkovať, keďže parkovacích miest pri bytových domoch v okolí je málo. “Áno viem, že je tam zákaz. Ani policajt, s ktorým som sa rozprával nechápe, prečo je po celej dĺžke ulice zákaz státia, keďže vjazd ani výjazd nie je blokovaný. Prejde tam aj hasičské auto aj rýchla zdravotná pomoc,” sťažuje si Tom na sociálnej sieti, ktorý parkoval v zákaze a dostal na auto papuču.

“Nie je kde parkovať a ešte aj z toho mála zoberú 10 miest, doteraz sa tam dalo parkovať a všetko bolo v poriadku a zrazu zákaz. Keď chcú obmedziť ulicu, nech nám vytvoria náhradné parkovacie miesta,” reaguje na sociálnej sieti Vierka.

Jedno z áut, ktorému polícia nasadila technické zariadenie. Zdroj: Mária Pytlová

Sanitka sa pre stojace autá nevedela dostať k pacientovi

Podľa informácií, ktoré nám poskytol náčelník Mestskej polície v Banskej Bystrici Viliam Pischko, prišla hliadka miesto preveriť  na podnet záchrannej služby. “Dňa 27.01.2024 o 10.11 hod Mestská polícia obdržala podnet zo Záchrannej služby, že na Krivánskej 30 pred Komunitným centrom parkujú motorové vozidlá napriek tomu, že je to dopravnou značkou zakázané a sanitka z tohto dôvodu mala problém pri manipulácii s vozidlom a pacientom v uvedenom priestore,” uviedol Pischko.

Policajtom neostalo nič iné ako nasadiť papuče autám, ktoré stáli v nepovolenom úseku. Vzhľadom k tomu, že motorové vozidlá parkujúce na mieste porušovali dopravné značenie č. 271 Vyhlášky Ministerstva vnútra SR č. 30/2020 o dopravnom značení, čím dochádzalo k páchaniu priestupku, na mieste boli založené technické zariadenia,” dopĺňa náčelník mestskej polície.

Auto parkujúce v zákaze státia. Zdroj: Mária Pytlová

Mesto Banská Bystrica vidí situáciu podobne. “Žiadosť o osadenie značiek zákazu podal Odbor sociálnych vecí Mestského úradu v Banskej Bystrici, pod ktorý KOMUCE patrí. Dôvodom bol fakt, že záchranné služby, ako aj dodávatelia obedov pre klientov zariadenia nemali kde stáť,” informovala referentka mesta Banská Bystrica Dominika Adamovičová.

Takisto potvrdila, že autá parkujúce v zákaze môžu byť pre obsluhu zariadenia a záchranné zložky problémom. “Ak tam autá, aj napriek zákazu, stoja, určite to pre záchranné zložky, respektíve obsluhu problém či prekážka je,” dodala Adamovičová. Mestská polícia však tento úsek nekontroluje pravidelne. “Uvedený úsek sa zo strany mestskej polície monitoruje a kontroluje nepravidelne tak, ako ostatné úseky, pričom v prípade oznamu je preverovaný bezodkladne,” odpovedal Pischko.

Autá zaparkované v zákaze státia. Zdroj: Mária Pytlová

Pýtali sme sa, či by bolo možné tento konflikt vyriešiť inak, napríklad skrátením úseku značenia zákazu státia alebo vyznačením miesta pre obsluhu. Odpoveď bola negatívna. “Nie, žiadne iné riešenie nie je možné. Šírkové parametre vozovky neumožňujú parkovanie na predmetnej komunikácii,” argumentovala Adamovičová.

Otázkou tiež je, kde majú parkovať návštevníci zariadenia, ktorí chcú vidieť svojich blízkych. “Z hľadiska posúdenia mestskej polície pre návštevníkov zariadenia nie je ničím obmedzené parkovanie napríklad v blízkosti Polikliniky na ulici Karpatská – Javornícka, alebo na voľných parkovacích miestach vo vnútrobloku na ulici Krivánskej,” povedala referentka.

Mesto plánuje novú parkovaciu politiku pre zlepšenie možností parkovania

Situáciu by mohla zlepšiť nová parkovacia politika, ktorú postupne pripravuje samospráva. “Jedným z prvých opatrení je zastavenie vydávania nových povolení o vyhradené parkovanie a vytvorenie tímu na Mestskom úrade v Banskej Bystrici, ktorý bude mať parkovaciu agendu na starosti,” priblížila hovorkyňa mesta Banská Bystrica Zdenka Marhefková v tlačovej správe.

Od 1. januára 2024 si teda môžu vyhradiť parkovacie miesto len osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sú odkázané na individuálnu prepravu a sú držiteľmi parkovacieho preukazu vydaného Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Reguláciou parkovania zvýhodníme predovšetkým obyvateľov s trvalým pobytom. Aktuálne rozhodujeme o systéme parkovacej technológie, ako aj o režime parkovania. Parkovacia politika vyvoláva rôzne nálady, preto chceme všetky zmeny odkomunikovať v predstihu s poslancami, občianskymi radami, ale predovšetkým s obyvateľmi,“ dopĺňa Miloš Šípoš v tlačovej správe, odborník na parkovanie z Oddelenia údržby miestnych komunikácií a inžinierskych sietí Mestského úradu v Banskej Bystrici.