Kategórie Regióny Banská Bystrica Zvolen

Pre horúce počasie prijalo mesto Zvolen opatrenia: Vzduch chladia hmlové brány

Ilustračná fodroj: Zdroj: TASR/Branislav Račko

ZVOLEN – Mesto Zvolen prijalo v súvislosti s aktuálnym horúcim počasím viacero opatrení. Verejnosť môže na schladenie využiť napríklad rozprašovacie brány na vodnú paru a v prípade vysokých teplôt kropia námestie a priľahlé ulice vodou. Pre TASR to uviedol hovorca mesta Martin Svatuška. 

 

Samospráva využíva dve hmlové brány, ktoré počas letných horúčav ochladia vzduch na zvolenskom námestí. Ochladzovanie vzduchu funguje na princípe vodnej pary. “Vodná hmla je dlhodobo nainštalovaná aj v priestoroch posedenia vo fun zóne, aby návštevníkom spríjemnila letné posedenie,” spomenul. Tento priestor na zvolenskom námestí organizuje pre ľudí kultúrne podujatia, slúži tiež na oddych pod holým nebom. Podľa hovorcu ďalším zdrojom mierneho ochladenia je centrálna fontána na námestí. Konštatoval, že zaujímavosťou je fontána, ktorá je blízko auly Technickej univerzity vo Zvolene.

Pripravujú aj rekonštrukciu parku

“Vznikla ako jedno z vodozádržných opatrení v rámci projektu na udržanie dažďovej vody v prostredí, financovaného z nórskych fondov,” objasnil. Dodal, že mesto Zvolen spoločne s Technickou univerzitou sa doň v minulosti zapojili. “Malé fontánky, ktoré slúžia na pitie, sú súčasťou námestia i zrekonštruovaného Parku Ľudovíta Štúra,” podotkol. V minulosti tiež zdôraznil, že na zmiernenie horúčav v meste pripravujú aj rekonštrukciu parku Jozefa Dekréta Matejovie na sídlisku Zlatý potok. Svatuška konštatoval, že po obnove budú funkčné opatrenia na uchovanie vody v prostredí. “Tým sa zlepší klíma na sídlisku v horúcom období,” priblížil. Práce v parku budú okrem obnovy priestoru zamerané i na vodozádržné opatrenia. Okrem iného počíta tento projekt s osadením nádrží na zachytávanie dažďovej vody stekajúcej z vyššie položených častí sídliska, ktorá by mala byť následne používaná na zavlažovanie zelene v parku.