Regióny Banská Bystrica

Robotnícky dom v Banskej Bystrici oslávi budúci rok svoju storočnicu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

BANSKÁ BYSTRICA – Kultúrne centrum Robotnícky dom v Banskej Bystri oslávi v budúcom roku 100. “narodeniny”. Na oslavu storočnice sa pripravujú jeho zamestnanci už dnes. TASR o tom informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková.

 

Dodala, že sa snažia hľadať a zisťovať čo najviac zaujímavostí o jednotlivých predmetoch, ktoré sa v ňom nachádzajú. Výročie tohto kultúrneho stánku si chcú postupne pripomínať aj inými formami. Je to napríklad nový grafický prvok na programových plagátoch v podobe jedného z dvoch sklenených lustrov, ktoré sú v hlavnej sále. “Vzbudzujú u domácich i zahraničných návštevníkov obdiv a mnohí sa nás pýtajú, odkiaľ pochádzajú,” objasnila Zuzana Kohútová z Robotníckeho domu. Zdôraznila, že sa im podarilo zistiť, že ich vyrobili v sklárni v Kamenickom Šenove v Čechách. Kohútová uviedla, že v posledných mesiacoch zreštaurovali obraz, ktorý bol dlhé roky súčasťou Robotníckeho domu.

Má názov Čítajúci robotník, ktorý v roku 1953 namaľoval Max Schurmann. “Začiatkom tohto roka ho reštaurovala Katarína Surová a prinavrátila mu podobu, akú mal kedysi,” spomenula. Robotnícky dom začali stavať banskobystrickí robotníci ako svoj kultúrny stánok v roku 1924. O rok neskôr, 4. októbra 1925, ho sprístupnili verejnosti. V roku 1963 ho ako jediný z robotníckych domov vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Viackrát ho obnovili, neskôr ho pre nevyhovujúci technický stav zatvorili. Po komplexnej rekonštrukcii v roku 2015 sa do neho vrátili podujatia, hudba i umenie. Zoznam kultúrnych podujatí nájdu záujemcovia na jeho oficiálnej webstránke.