Regióny Banská Bystrica Brezno Top

ROZHOVOR s Ivorom Lehoťanom: Ak chceme s Osrblím konkurovať, musíme predstaviť nový plán

Slovenská biatlonistka a Paulína Fialková v pretekoch na majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke. Zdroj: TASR / AP

OSRBLIE – Biatlon je jedným z najúspešnejších slovenských športov vôbec. Aj najpopulárnejším. Najmä éra Anastasie Kuzminovej bola dominantná a nenapodobiteľná. Po jej odchode do športového dôchodku mali biatlonovú štafetu prebrať najmä sestry Paulína a Ivona Fialkové. No práve skončená sezóna očakávania a predpoklady vôbec nenaplnili. Dôvodov bolo viac. Kde sú príčiny, kedy bude Svetový pohár v Osrblí a ako je to s kandidatúrou Anastasie Kuzminovej do Výkonného výboru Medzinárodnej biatlonovej únie IBU. Aj o tom sa Zoznam.sk rozprával s členom exekutívy IBU Ivorom Lehoťanom.

 

Aká bola aktuálne skončená sezóna vo Svetovom pohári v biatlone zo slovenského pohľadu?

– Zo slovenskej strany bola rozporuplná pretože všetko ovplyvnilo to, že sa nakazili koronavírusom sestry Fialkové a sezóna bola preto až do záverečnej tretiny veľmi rozpačitá. Vieme, že sestry Fialkové koronavírus výrazne poznačil, pretože to, čo ukazovali od Svetového pohára v Novom Měste na Morave či vo finále vo švédskom Östersunde bolo iné, ako počas celej sezóny. Ich strelecká forma bola ešte stále nedostatočná, ale jednoducho tá choroba si vyžiadala svoju obeť. Nemohli naplno trénovať, nemali komplexnú prípravu, akú by chceli a akú si predstavovali. Dostali sa na záver sezóny do výbornej bežeckej formy, čo dokazovali v šprintoch, ale strelecká forma bola veľmi kolísavá. Pri mužoch sa mi zdá, že boli s pribúdajúcimi pretekmi viac a viac unavení, pozitívne je, že Michal Šíma sa v polovici sezóny aspoň priblížil výsledkom Martina Otčenáša v predchádzajúcej sezóne. Bolo plusom, že dokázal zmobilizovať svoje rezervy a aj v zrelšom biatlonovom veku sa predsa len zlepšil a bodoval vo Svetovom pohári.

Na porovnávanie so svetovou elitou máme v podstate iba dve ženy a dvoch mužov. Konkurencia zo slovenskej strany je veľmi úzka a veľmi malá. Zmení sa to pred blížiacou sa olympiádou na budúci rok v Pekingu?

– Jediná zmena, ktorú môžeme očakávať je tá, že mladé biatlonistky naberali skúsenosti vo Svetovom pohári. Aj keď nemohli byť k dispozícii na všetkých podujatiach tohto rangu ako sestry Fialkové. Ale je tam progres. Veď Henrieta Horváthová získala striebornú medailu na juniorských majstrovstvách sveta a tu vidím ako stabilnú členku tímu v olympijskej sezóne. Pridať by sa mohla jedna zo sestier Remeňových a tá bude štvrtou do partie, ktorá doplní reprezentačné kvarteto. Ja verím, že na konci OH kvalifikácie koncom januára 2022 si ženský tím vybojuje štyri miestenky do Pekinga. Pri mužoch je najvyšší čas, aby dostal šancu aj najlepší z juniorov Tomáš Sklenárik. Pozitívne je, že šance sa chopil aj Matej Baloga.

 

Člen exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) Ivor Lehoťan. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Čo realizačné tímy? Ste spokojní s tým, ako fungovali v reprezentácii mužov a žien?

– Myslím si, že bude treba niečo spraviť, možno posilniť realizačný tím u sestier Fialkových. Mementom je ich nízka úspešnosť streľby a s tým treba niečo spraviť. Ich bežecká forma bola v závere sezóny v poriadku, tam netreba robiť veľké zmeny v príprave. Ale v streľbe sa musia v novej sezóne urobiť zásadné zmeny. Nejaké zmeny a okysličenie oboch tímov očakávam už na začiatku novej sezóny v novembri 2021.

Aké sú celkové podmienky pre biatlon na Slovensku, najmä na reprezentačnej úrovni?

– Reprezentácie majú to, čo potrebujú. Aj vďaka zväzu, aj rozpočtu od štátu, významne prispela aj Medzinárodná biatlonová únia za účasť na Svetových pohároch. Takže rozpočet zväzu je taký, že reprezentácie si môžu dovoliť zahraničné sústredenia podľa potreby a tak, ako ich naplánujú tréneri a ako ich naplánuje aj tím Fialky, ktoré sú v osobitnom režime. Takže s financovaním problém nie je. Biatlon je na Slovenskú mladý šport, síce s veľkými výsledkami z minulosti, ale stále s nízkou základňou. Aj preto nikdy nebudeme mať reprezentačné tímy, kde bude šesť či sedem pretekárov.

Ako to vyzerá s Osrblím, ktoré už je dokončené? Kedy budú na Slovensku významné medzinárodné podujatia? Česi majú špičkové Nové Město na Morave a tam podobné akcie organizujú každý rok.

– My sa ťažko môžeme vyrovnať Čechom, musíme sa totiž pozrieť na to, koľko tam oni investovali peňazí – štátnych aj súkromných – v priebehu uplynulej dekády. To sú neporovnateľné sumy. Ak chceme s Osrblím konkurovať s investíciami, ktoré tam boli a budú, musíme predstaviť nový plán, nový koncept rozvoja infraštruktúry. Dôležité bude, aby sa nám v tomto roku podarilo zrealizovať generálnu opravu a rekonštrukciu asfaltovej dráhy, na čo sú financie v sume jedného milióna eur, ktoré nám boli priklepnuté po úspešných juniorských majstrovstvách sveta v roku 2019 a sú k dispozícii. Ak Slovenský zväz biatlonu zrealizuje kompletnú generálku, potom môže byť Osrblie pripravené na veľké akcie. Jedno už tam je priklepnuté od IBU a to sú majstrovstvá sveta v letnom biatlone 2023. Je to síce iba letný biatlon, ale je to veľmi významné podujatie, cez ktoré sa môže Osrblie výrazne zviditeľniť. Ja tomu verím.

 

Slovenským biatlonistkám aj pre COVID-19 nevyšiel úvod sezóny vo Svetovom pohári. Zdroj: TASR / AP

Čo Svetový pohár, kedy ho uvidíme v Osrblí?

– Teraz sa ešte nepodarilo pretlačiť Osrblie do kalendára Svetových pohárov do roku 2026, ale keď sa bude v roku 2024 otvárať kandidatúra na ďalšie obdobie, tak tam by som videl Osrblie ako nádejného kandidáta.

Vy ste jediný športový funkcionár v exekutíve nejaké významného športového odvetvia, ale funkčné obdobie vám po dvoch dekádach končí v roku 2022. Ako vyzerajú v tomto smere vaše “nahováračky” s Anastasiou Kuzminovou, aby pokračovala v úspešnej slovenskej ceste a diplomacii v exekutíve IBU?

– Ešte je čas, aby sa Slovensko uchádzalo o miesto v exekutíve IBU vo voľbách 2022. Anastasia Kuzminová sa musí rozhodnúť, musí komunikovať v tomto smere so zväzom. Osobne nechcem hovoriť za ňu, ale vidím ju ako vhodnú kandidátku na pozíciu v exekutíve. Ona musí povedať, či jej to pasuje do plánov. V každom prípade udržať stoličku pre Slovensko v exekutíve Svetového biatlonu je dôležité a tých dôvodov je veľmi veľa. Aj z pohľadu Osrblia. Ja verím, že buď Nasťa, alebo niekto iný bude úspešne kandidovať vo voľbách v roku 2022.

Bude Ivor Lehoťan pri slovenskom biatlone aj na olympiáde v Pekingu 2022?

– Vtedy ešte ako člen exekutívy IBU áno. Verím že budem v Pekingu pri eventuálnych úspechoch nášho biatlonu. Ja som súčasťou slovenského biatlonu dlhé roky a ťažko by sa mi iba tak končilo. Po roku 2022 sa nechystám odísť zo scény, že sa iba tak odstrihnem. Budem tu a budem sa snažiť pomáhať slovenskému biatlonu doma v Osrblí, aj na medzinárodnej scéne.