Regióny Banská Bystrica

Škôlku vo Zvolene zbúrajú. Na jej mieste vyrastie nová budova

Vo Zvolene zbúrajú škôlku. ZDROJ: TASR/Branislav Račko

ZVOLEN – Budovu Materskej školy 1. mája vo Zvolene zbúrajú a na jej mieste vyrastie nová stavba. Informoval o tom hovorca mesta Martin Svatuška s tým, že súčasný priestor pre deti je zo začiatku 80. rokov a je v zlom technickom stave. 

 

Ako priblížil, projekt počíta aj so zvýšením kapacity. “Bez jaslí, ktoré momentálne sídlia v tej istej budove, sa počet detí v materskej škole v budúcnosti zvýši z 80 na 120,” uviedla vedúca odboru školstva Zuzana Almáši Koreňová.

Hovorca spomenul, že škôlka stojí nad zvolenskou nemocnicou 40 rokov. “V prípade takej starej stavby je to vek na hranici životnosti. Odzrkadľuje sa to v potrebe neustálych opráv, taktiež vo vysokých tepelných stratách a tým pádom aj vo vysokých nákladoch na vykurovanie,” povedala vedúca odboru správy majetku zvolenskej radnice Alena Vaľková. Dodala, že najviditeľnejšími nedostatkami sú rozsiahle praskliny na vonkajších i vnútorných stenách. “Keď si prerátame, koľko by stála komplexná rekonštrukcia, najrozumnejšie je odstrániť pôvodnú budovu a nahradiť ju novou,” zhrnula.

Výstavbu chce samospráva financovať z eurofondov. “Budeme sa uchádzať o prostriedky z plánu obnovy. Podľa prepočtov by malo ísť o príspevok vo výške 17 400 eur na dieťa. Ak počítame s kapacitou 120 detí, pôjde o viac ako dva milióny eur,” poznamenal zvolenský primátor Vladimír Maňka. Konštatoval, že znalecký posudok ukázal riziko ohrozenia zdravia detí v prípade narušenia stien a stropov škôlky, v ktorých sa nachádza azbest. Rýchlosť postupu prác by podľa jeho slov mala byť zaručená tým, že pôjde o drevostavbu a tiež možnosťou stavať na pôvodných základoch.

Počas výstavby deti zo škôlky rozmiestnia do troch najbližších materských škôl, ktorými sú Tehelná, Hrnčiarska a Bánika. S deťmi presunú do náhradných priestorov aj ich učiteľky a ďalších zamestnancov. “Po stavebných úpravách premiestnia detské jasle do budovy Centra voľného času na Sekieri,” uzavrel Maňka.