Regióny Banská Bystrica Top

Títo VÄZNI SÚ NA ÚTEKU už roky: Žijú niekde medzi nami! Nevideli ste ich?

väzni
Väzni na úteku. Zdroj: minv.sk

BANSKÁ BYSTRICA/HRNČIAROVCE NAD PARNOU –  V policajnej databáze patros sme našli mená dvoch väzňov na úteku. Jedná sa konkrétne o Štefana Mackaniča (72) a Milana Holienku (55), ktorí pred zákonom unikajú už desiatky rokov. Pritom, ako sme zisťovali detaily o týchto dvoch trestancoch, sme zistili, že zďaleka nie sú jediní, ktorí za vidinou slobody uprednostnili život v obavách. Na úteku sú totiž dodnes aj ďalší traja slovenskí väzni.

 

V policajnej databáze patros, ktorá prioritne slúži na pátranie po nezvestných ľuďoch zo Slovenska sa pravidelne objavujú aj osoby, ktoré sú hľadané preto, že utekajú pred spravodlivosťou. Pri predstavách úteku spoza mreží si viacero z nás určite predstaví hlavného hrdinu svetoznámeho seriálu Prison Break, ktorý sa vďaka mimoriadnemu intelektu, rafinovanému plánu a nevysvetliteľnej zhode okolností zakaždým dostane z väzenia na slobodu. Neraz pritom použije až neuveriteľné postupy a nástroje o ktorých sa bežnému smrteľníkovi ani nesníva. Väzni na Slovensku však nie sú hrdinovia akčného filmu a preto na im na slobodu podarilo dostať zväčša úplnou náhodou alebo zlyhaním systému.

Väzeň na úteku – Štefan Mackanič

Prvý z väzňov, ktorých databáza patros eviduje je Štefan Mackanič. Tento muž má dnes 72 rokov a súdiac z toho, že je stále v pátraní predpokladáme, že je aj stále nažive. Podľa informácií, ktoré nám poskytla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská si Mackanič odpykával svoj trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici. Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia, a teda v čase, kedy bol Štefan odsúdený pre majetkovú trestnú činnosť, jej stav nebol vôbec priaznivý. „Staré objekty postupne prestali vyhovovať kapacitným, hygienickým a bezpečnostným potrebám, preto bolo nevyhnutné rozšíriť priestory budovy, a tak sa v roku 1929 a neskôr v roku 1937 začalo s väčšou prestavbou. Terajší nový ústav je postavený na teritóriu a čiastočne i na základoch bývalej sedriálnej väznice z roku 1897,“ píše sa na stránke zvjs.sk o banskobystrickom väzení. „V roku 1997 sa prestavba ústavu ukončila a po bývalej sedriálnej väznici zostal len priestor a časti obvodového múru. Dobudovaním ústavu na výkon väzby v podstate prestala existovať jedna z najstarších väzníc na Slovensku a na jej mieste vznikla moderná a účelová ustanovizeň,“ stojí ďalej. Mackanič, ktorý je dodnes na úteku sa však nemusel extra namáhať s jeho plánovaním. Na slobodu sa totiž dostal v roku 1990 za „vzorné správanie a statočný pomer k práci,“ upresnila hovorkyňa Zboru. Presnejšie povedané väzeň dostal takzvanú priepustku domov podľa vtedajšej platnej legislatívy na opustenie ústavu. “Prekvapivo”, chuť slobody Mackaničovi natoľko zachutila, že sa do výkonu trestu neuráčil vrátiť. „Vzhľadom na to, že sa naspäť do ústavu na výkon trestu nevrátil, nejedná sa ani o útek, ani o vzdialenie sa,“ vysvetľuje Kacvinská. Pátranie po hľadanom väzňovi z nevysvetliteľných dôvodov vyhlásili až v roku 2004 a teda päť rokov po jeho “vzdialení.”

nezvestný, hľadaný
Štefan Mackanič. Zdroj: minv.sk

Mackaniča hľadali, márne. Ak je stále nažive, na slobode sa zrejme dobre ukrýva. „Po nevrátení sa do výkonu trestu v stanovenom termíne boli bezprostredne po vzniku mimoriadnej udalosti vykonané všetky preventívno-bezpečnostné opatrenia a následne bol zo strany zboru požiadaný príslušný útvar Policajného zboru o súčinnosť v pátraní po odsúdenom. Pátranie po menovanej osobe je vo vecnej príslušnosti Policajného zboru,“ konštatuje hovorkyňa Zboru.

Galéria
väzni, väzenie, väznica
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica. Zdroj: zvjs.sk
väzni, väzenie, väznica
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica. Zdroj: zvjs.sk
väzni, väzenie, väznica
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica. Zdroj: zvjs.sk
väzni, väzenie, väznica
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica. Zdroj: zvjs.sk
väzni, väzenie, väznica
Ústav na výkon trestu odňatia slobody Banská Bystrica. Zdroj: zvjs.sk
navigate_before
navigate_next

Väzeň na úteku – Milan Holienka

Druhým väzňom na úteku je muž s menom Milan Holienka, ktorý utiekol 4. júna 2002 z Ústavu na výkon odňatia slobody v Hrnčiarovciach nad Parnou. „Ústav je situovaný na juhozápadnom okraji intravilánu mesta Trnavy, v katastrálnom území obce Hrnčiarovce nad Parnou a je s 1433 ubytovacími miestami pre odsúdených, ústavom na výkon trestu odňatia slobody s najväčšou ubytovacou kapacitou v Slovenskej republike,“ píše sa o väznici na oficiálnej stránke Zboru väzenskej a justičnej stráže.

nezvestný, hľadaný
Milan Holienka. Zdroj: minv.sk

Holienka s Mackaničom zrejme nemajú nič spoločné, okrem dátumu narodenia. Obaja sa totiž narodili v októbri, Mackanič 23. a Holienka 24. Spôsob, ktorým sa vymanili spoza mreží je však celkom odlišný.

„Odsúdený M.H. sa v poobedných hodinách nedovolene vzdialil z pracoviska bez priameho stráženia mimo ústavu (v súčasnej dobe pracovisko s dohľadom)… V uvedenom čase (4. júna 2022) odsúdený prekonal oplotenie pracoviska a nedovolene sa vzdialil z vymedzeného priestoru,“ opísala Holienkov útek hovorkyňa. Ten je prekvapivý najmä z dôvodu, že odsúdený si odpykával len dvojročný trest odňatia slobody v prvej nápravnovýchovnej skupine, to znamená s minimálnym stupňom stráženia. Vo väznici, kde sedel za podvod však napriek tomu zrejme “nedokázal obsedieť” alebo sa obával ďalších obvinení.

 

Rozhovor s Holienkovou sestrou si prečítate na ďalšej strane..